LOL: egy felmérés szerint az anyák naponta 9 órát töltenek az ágyban
Mindig is rajongtam az olyan sztorikért, amik úgy kezdődnek, hogy „egy brit tanulmány szerint…” Engem szórakoztat, hogy felnőtt emberek több évnyi kutatás után büszkén jelentik ki, hogy megtalálták a legkisebb lábkörmű rágcsálót, vagy hogy sikerült kiszámolni, mennyivel nő lassabban a szőkék haja, mint a világosbarnáké. Nemrég ismét belefutottam egy felmérésbe, amin nemhogy jót kuncogtam, de olyan röhögőgörcsöt kaptam tőle, hogy az orromból is kávé folyt.
Ha te is azok közé az anyukák közé tartozol, akiknek fix kiegészítője a táskás szem, vagy nincs gyereked, de állandóan azt hallod, hogy a kisgyerekes szülők milyen piszok fáradtak, akkor a következő kutatás eredménye téged is meglephet. Egy matracokkal foglalkozó amerikai cég ugyanis felmérést végzett a kisgyerekes szülők alvási szokásairól, aminek a végeredménye, hm, hogy is mondjam, eltér attól, amit például én is megtapasztalhattam a kislányom születése után. A felmérés elég sok pontot érint, többek között kitér az egy- és többgyerekes szülők közti különbségekre, arra, hogy az alvás szempontjából számít-e, hogy a szülő eljár dolgozni vagy otthon vezeti a háztartást, vagy hogy a partnere mennyit segít otthon.
A felmérés eredményeként pedig azt írják, hogy azok a szülők, akiknek egy és öt között van a gyerekeik száma, átlagosan kilenc órát töltenek alvással kapcsolatos tevékenységekkel.
HOGY MI VAN?!
Először is tisztázni kéne, mit jelent pontosan az „alvással kapcsolatos tevékenység.” (Abba bele se megyek, vajon miként jött ki, hogy akinek öt gyereke van, hogy a búbánatba alszik pont annyit, mint akinek "csak" egy van. Talán a jobb számok és végeredmény érdekében olyan idős néniket és bácsikat is megkérdeztek, akiknek a gyerekei már húsz éve kirepültek a családi fészekből?)
A személyes tapasztalataim alapján a következőkre tippelek: alvással kapcsolatos tevékenységnek számít, mikor a végre alvó újszülött babáddal a mellkasodon ledőlsz az ágyba, és addig mozdulatlanul fekszel, míg egy életre be nem áll az ideg a csípődbe, plusz öt percet, mert életed értelme nettó két óra altatás után végre csendben van.
Gondolom az is ide tartozik, mikor hónod alatt a deddel sterilizálod a cumisüvegeket, és a forró vízzel teli lábosban feljövő buborékok látványától bezombulsz.
Valamint ki ne hagyjuk azt, amikor hordozóba teszed, magadra kötöd a babát és 'csak egy percre' leülsz a kanapéra, majd hirtelen arra ébredsz, hogy a nyakadból és a gyerek fejéről is törölgetheted a nyáladat!
Végezetül pedig jöjjön a személyes kedvencem, az idegőrlő jelenség, amitől minden anya legszívesebben magzatpózban pityeregne a sarokban: mikor végre mindenki alszik, te pedig csak fekszel, nézed a plafont, és azon gondolkodsz, hogy ha most elaludnál, akkor nyernél tisztán három óra alvást. Most már csak két és fél órát. Már csak másfelet. És bumm, mire elalszol, szerelmed gyümölcse már ordít is, hogy éhes.
Szerintem kiveséztük ezt az „alvással kapcsolatos tevékenység” nevű viccet. Ráadásul maga a cég is elismerte, hogy a kilenc óra nagy része a felmérésük szerint sem mélyalvással, hanem forgolódással, bárányok számolgatásával és a háztartás körüli teendőkön történő agyalással zajlik.
Feltételezem, hogy ebbe akkor az is beleszámít, amikor a veletek egy ágyban alvó gyerek (pedig te megesküdtél, hogy ilyen sose lesz, LOL) álmában a könyökét a vesédbe/a lábát a nyakadnak nyomja. Vagy amikor érzed, hogy a végkimerültség határán vagy, de egy kicsit még muszáj facebookoznod, hogy ne maradj le a világban történő eseményekről és megtudd, hogy a Buzzfeed tesztje alapján milyen típusú fagylaltkehely lennél.
Ennek fényében pedig a kilenc óra egyáltalán nem is tűnik sok időnek. Az meg külön megnyugtató, hogy a tanulmány szerint a gyerekek nagy része egyéves kortól úgyis átalussza az éjszakát. Meg is mutatom ezt az adatot a négyéves kislányomnak. A röhögéstől tuti, hogy még a kakaóját is ki fogja köpni.
Komolyan kell venni!
Bár az alváshiányt a mai napig az anyaság kötelező velejárójának tekintik és gyakran vicc tárgyát képezik a kialvatlan szülők, mégis fontos felhívni a figyelmet arra, hogy egy egészségre is veszélyes állapotról van szó. Amellett, hogy az alvásmegvonás kihathat az egész család életminőségére, tanulmányok bizonyítják, hogy jóval nagyobb eséllyel okozhat szülési utáni depressziót. Ezért ha gyakran érzed magad kimerültnek, rosszkedvűnek, ingerültnek, próbálj segítséget kérni és ne gondold, hogy egyedül és külső segítség nélkül kell megoldani a kezdeti nehézségeket!
A részletes felmérést és az ahhoz készült táblázatot ITT megnézheted