Vagy, ha már itt tartunk, senkiről nem feltételezem, hogy perverz és beteges lenne, csak mert szájon puszilja a kisgyerekét. De ne rohanjunk ennyire előre. Aki esetleg nem követi a Beckham család életét, annak elárulom, hogy az idejük nagy részében vagy az első sorban ülve örülnek Victoria aktuális kollekciójának a divatbemutatóján, vagy együtt járják a világot, vagy focimezben szurkolnak Davidnek. Szerintem az egyik legszimpatikusabb celebcsalád, akiktől még a gyerekeik mutogatása sem tűnik öncélúnak, vagy szponzor- és lájkokvadásznak. Ám nemrég, mikor először Victoriáról, majd Davidről jelent meg egy-egy olyan fotó, amin az akkor hatéves kislányukat, Harpert szájon puszilták, sokan ezekkel a vádakkal illették őket.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Victoria Beckham (@victoriabeckham) által megosztott bejegyzés,

Ráadásul a kommentelők egyik fele még aberráltnak is nevezte őket, míg a másik oldal bevallotta, hogy nem érti, mi ez a nagy felhajtás, ők maguk is „szájrapuszizó” családból jöttek, és köszönik, teljesen ép gondolkodású felnőttekké váltak.

Olvasva, hogy milyen parázs vita alakult ki az említett fotók alatt, én is körbekérdeztem a kisgyerekes barátaim körében. Az egyik kétgyerekes barátnőm ezt gondolja a kérdésről:

Fúj, szerintem tök undorító! Félre ne érts, imádom a gyerekeimet, de a szájrapuszi annyira intim dolog, hogy csak a férjemmel tudom elképzelni. Arról nem is beszélve, hogy egyáltalán nem higiénikus, főleg, ha belegondolunk, az ovisok hányféle bacilust hordhatnak haza.

 Egy másik barátnőm viszont ezt mondta:

Nem értem ezt a nagy felhajtást, ez egy tök természetes dolog, nulla erotikus töltettel. Nyilván eljön az a pont, amikor a fiam túl nagy lesz hozzá, de egy hároméves gyereknél hogy merülhet fel bárkiben is, hogy ez szexuális töltetű?!

Mivel a túlfűtött kommentháborún túl arra is kíváncsi voltam, vajon a gyerekre milyen hatással van a szájrapuszi, szakemberhez fordultam. Petrusán-Molnár Dalma gyermekpszichológus szerint a pszichés és pszichoszexuális fejlődésre a szájrapuszi semmivel se fog nagyobb hatást gyakorolni, mint az arcra kapott puszi, mindaddig, amíg azt a család a legtermészetesebb formában kezeli. Ahogy az a mi kultúrkörünkben elfogadott arcra puszi esetében is történik.

Dalma szerint azt érdemes átgondolni, hogy tulajdonképpen mit is jelent egy puszi? Egy olyan gesztust, és egy olyan, a mi kultúrkörünkben szociálisan elfogadott formát, ami közeli ismerősök, családtagok üdvözlésére szolgál. A legtöbb családban szokások által meghatározott az, hogy a puszi az arcra, vagy a szájra történik-e. Ahogy pedig lazul a családi kötelékek minősége, megfigyelhető, hogy az üdvözlési forma is változik, az arcra puszin keresztül egészen a baráti kézfogásig.

Az üdvözlési formák elfogadottságánál kiemelkedő jelentősége van a kulturális normáknak, hagyományoknak. Megfigyelhető például, hogy míg a dél-európai országokban jellemző az arcrapuszi, északra haladva már sokkal inkább az ölelés válik hangsúlyossá.

A szájrapuszihoz visszakanyarodva pedig az is megfigyelhető, hogy mikor a gyerek (nemétől függetlenül) kicsit nagyobb lesz, magától fogja a puszinál automatikusan oldalra fordítani a fejét, és inkább arcára kérni a szája helyett. Ilyenkor viszont már kiemelten fontos, hogy a szülő erre megfelelően reagáljon, és ne erőltesse tovább a szájrapuszit.

A pszichológus szerint összegezve elmondható, hogy egyéni szempontokon múlik, kulturálisan kinek mi fér bele a puszi kapcsán. Egy biztos: feleslegesen nem szabad szexuális tartalmat látni bele, mert ez nem erről szól. Semmivel sincs nagyobb jelentősége, mint például az eszkimóknál az orrok összedörzsölésének.

Az Instagramjuk alapján pedig úgy tűnik, hogy Beckhamék sem a pusziknak, sem a gyűlölködő kommentelőknek nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget, és a saját szokásaikat követve élik az életüket úgy, ahogy az nekik jó. Gyűlölködés helyett talán mindenkinek ezt kéne tennie. 

Nyitókép forrása: ITT