Képgaléria

Faggyú

A faggyút legtöbb helyen a vágóhidak "hulladékaiból" nyerik ki, ez az anyag ugyanis a párosujjú patások (szarvasmarha, juh, kecske, birka, szarvas) zsírja nyers vagy kiolvasztott állapotban. A szépségiparban rengeteg mindenre használják, például emulgeálószerként vagy balzsamba keverve.

Méhviasz

A méhek a lépek építésénél használják ezt az anyagot, saját válladékaikból állítják elő. Mézet, pollent tárolnak benne, valamint az utódjaikat is itt nevelik fel. Alapvetően nincs nagy probléma azzal, ha ezt a méhviaszt elvesszük tőlük, csak akkor, ha nem megfelelően tesszük - ez ugyanis akár méhek pusztulásával is járhat, ami már csak azért is para, mert egyre kevesebb van belőlük a világon, a beporzó képességeik nélkül pedig mi is egész hamar éhen fogunk halni. Méhviaszt rengeteg termékben használnak, a legtöbbször hidratáló hatása miatt arc- és testkrémekben.

Kármin

Az megvan, hogy a rúzsodban valószínűleg porrá aprított tetvek vannak, és ezekkel kened a szádat? A kármin, vagyis a kokcsinella nevű színezékanyagból nyerhető kárminvörös vagy bíborvörös színű festék a fügekaktuszokon élősködő bíbortetű nőstényeinek porrá zúzott testéből nyerhető ki. Persze őket annyira nem sajnálja az ember, egyrészt tetvekről van szó, másrészt van belőlük elég - de azért mégis csak állatok, és csak azért öljük őket, hogy szép piros lehessen a szánk.

Sellak

A körmeidet sem tudod széppé varázsolni anélkül, hogy nagy eséllyel bele nem futnál egy kis állati eredetű hozzávalóba. A sellak egy természetes gyanta, Délkelet-Ázsiából származik, a Laccifer lacca nevű, fákon tenyésző növényélősködő rovar, a lakktetű váladékából készül. A váladékot a megtermékenyített nőstények adják ki magukból. 1 kilogrammnyi sellakot körülbelül 300 000 tetű képes előállítani.

Sztearinsav

A sztearinsavat a szépségiparban kétféleképpen használják: szappanok és a szappanokhoz hasonló kozmetikumok előállítása során, valamint etilénglikollal alkotott vegyületeit samponokba és bőrre kenhető kozmetikumokba teszik. Utóbbiakba azért teszik bele, mert fényes, gyöngyházszerű csillogást adnak a hajnak vagy a bőrnek. Csakhogy a sztearinsavat leggyakrabban állati zsiradékból állítják elő, és mondanom sem kell, hogy nem a luxuskörülmények között tartott disznókon végeznek érzéstelenítéssel zsírleszívást ahhoz, hogy kinyerjék. Egyébként növényi zsiradékból is előállítható, de valószínűleg nem minden vállalat választja ezt a megoldást.

Guanin

A guanin előfordul bizonyos halak pikkelyeiben, a tengeri madarak guanójában vagy emlősmájban, hasnyálmirigyben. Leginkább színezőanyagként használják a szépségiparban, meggátolja, hogy a termékek átlátszóak legyenek, vagy hozzájárul ahhoz, hogy elfedjenek valamit - mondjuk, tegyük fel, az arcon, alapozóba keverve. Ezen kívül használják még fürdőtermékekhez, parfümökhöz, rúzsokhoz, és a tisztításra használt szépségtermékekhez. Valószínűleg nem a madárguanó, vagyis az ürülék a fő forrása a szépségiparnak.

Keratin

A keratin állatok szőrének, karmának, patájának, szarvának és tollainak anyagából kinyert fehérje. Elsősorban hajápoló termékekbe használják. Nagyon jól hangzana az egész, ha csak levágott szőrből, elhullott állatok patájából vagy kihullajtott tollakból készülnének ezek a termékek, de sajnos erre nagyon kevés az esély.

Folyékony selyem

Tudod, hogyan nyerik ki a selyemhernyókból a selymet? Nem? Akkor most kapaszkodj meg: a bebábozódott állatokat forrásban lévő vízbe dobják, és elevenen megfőzik. Ez azért fontos, mert ha a selyem levegővel érintkezik, már használhatatlan lesz. Bár néhány forrás azt írja, hogy a folyékony selymet akkor is ki lehet nyerni a bábokból, amikor maga az állat már nincs benne, én azért nem esküdnék meg rá, hogy ezt minden kozmetikai vállalat megvárja. Az anyag puha, bársonyos érzetet hagy maga után a bőrön. Jó hidratáló és enyhe antioxidáns tulajdonsága is van, ezért kozmetikumokban különösen szeretik.