Nem is olyan rég Kriszti írt arról, hányféle pattanás keseríti meg az ember (lányának) életét. Abból azonban kimaradtak a fenékre kiülő kis piros foltok, amik azonban mégis megérdemlik, hogy hosszabban és komolyabban írjunk róluk. Hiszen tényleg már megint egy mindenkit érintő kellemetlenségről van szó, aminek sokan nem tudják az okát, ahogy azt sem, miként lehet megelőzni, vagy ha már megjelent, mit lehet kezdeni vele. 

Nem kellett órákig túrni a netet ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre megtaláljuk a választ. Már az első keresés feldobta a brit Glamour cikkét, amiben Dr. Gabriel Serrano részletesen elmondott mindent, amit ezekről az idegesítő dudorokról tudni kell.

A szakember először arról beszélt, hogy mi okozhatja a pattanásokat. Elmondása szerint főleg az izzadás és a nem elég légáteresztő ruhák állhatnak a háttérben. Emellett pedig, ha túl sok krémmel ápolod a hátsód, az is előhívhatja a kitüremkedéseket. 

Serrano arról is beszélt, hogy a fenéken megjelenő vörös foltok nem összetévesztendők az arcodon találhatóakkal. Míg az arcodat támadó aknékat számtalan dolog okozhatja a hormonműködéstől kezdve a génekig, addig a fenékpatik inkább valójában szőrtüszőgyulladások. Mint mondja, ilyenkor a szennyeződés és az elhalt hámsejtek bekerülnek a szőrtüszőkbe, és ezekből nő ki végül a dudor, ami kézzel tapogatva mindig minimum akkorának és olyan veszélyesnek tűnik, mint egy vulkán.

De mit lehet tenni?

Kapaszkodj meg! Az első és legfontosabb dolog, hogy: ne birizgáld, kapargasd, és főleg ne nyomogasd! Ezek helyett hámlassz! - mondja a szakember, aki azt tanácsolja, hogy először hámlasztó hatású készítménnyel kezeld a pattanást, majd utána valami nyugtató hatású krémmel is ápold. A bőrgyógyász azt is hangsúlyozza, hogy ebben az esetben kénytelen leszel valamilyen kémiai hámlasztót bevetni, bőrradírokkal semmiképp ne menj rá a fenekedre nőtt óriásra, ezek ugyanis felsérthetik, ami miatt elfertőződhet és még jobban begyulladhat.

Amit ezen kívül még tehetsz, hogy fürdés előtt egy langyos vízbe áztatott törölközőn ücsörögsz egy kicsit, hiszen az segít kinyitni a pórusokat, amiket így alaposabban tudsz megtisztítani a zuhany alatt. 

És, hogyan akadályozd meg a visszatérésüket?

Hagyd lélegezni a feneked! - üzeni Serrano. Azaz igyekezz minél bőrbarátabb, légáteresztőbb ruhákat hordani, edzés után minél hamarabb öltözz át és ne maradj az összeizzadt ruhádban, valamint napközben is figyelj oda arra, hogy ne ülj folyamatosan. Napjában többször, lehetőleg minden órában legalább öt percre felállni a géptől amúgy is erősen javallott dolog, ez csak még egy érv amellett, hogy munka közben is rendszeresen szellőztesd ki a fejed és a… tested is.