Egy ideje beleástam már magam a környezetvédelembe, igyekszem minél többet megtudni a fenntartható szépségápolásról és divatról. A naptejek szennyezéséről már írtam, azt is megosztottam, hogyan varázsoltam öko-baráttá a fürdőmet, sőt ennek a pszichológiai hátteréről is beszámoltam már, de szégyenszemre a csillogó beauty-termékeken még sosem gondolkodtam el. 

Pedig nincs is gázabb a Föld szempontjából egy kiadós adag csillámpornál: újrahasznosíthatatlan, és tele van mikroműanyagokkal, valamit apró alumíniumdarabokkal.  

És ennek nagy része a vizeinkben végzi. Hiszen mit csinálsz a sminkkel? Lemosod. Mit csinálsz, ha egy fesztiválon jól becsillámporoznak? Lemosod. Mit csinálsz a glitteres körömlakkal? Lemosod.  

csillam-kornyezet.png

Az Independentnek adott interjújában Dr. Thrisia Farrelly, környezetvédelemmel foglalkozó antropológus azt nyilatkozta, éppen itt lenne az ideje megadóztatni a csillámhasználatot, mert az 5 milliméternél kisebb darabkákat a tengerekben és tavakban élő állatok nagyon könnyen tápláléknak nézik. És ez – valljuk be - nekünk sem túl jó hír, hiszen mi sem látjuk abban az isteni szelet tonhalban azt a rengeteg mikroműanyagot, amikor megesszük. Pedig egy kutatás szerint minden harmadik, Angliában halászott halban ott a műanyag.  

Ironikus, nem? Magadra kened a csillámot, hogy bulizz egy nagyot, aztán lemosod, és újra találkozol vele a tányérodon, sőt még a másnapi gyógyteádban is. Hiszen már minden vizünkben ott a műanyag.

Félre ne érts, nem akarok ítélkezni, hiszen egy cipőben járunk. Én is használtam már tusfürdőt, amiben volt csillám (te jó ég, minek?!), és persze én is kentem már csillámos gélt a hajamra buliból. De többé nem teszem, mert iszonyatosan ijesztő, amit ezek az apró műanyagszemcsék művelnek. Egy vizsgálat már biztosan kimutatta, hogy az átlagember hetente egy bankkártyányi mikroműanyagot eszik-iszik össze. És bár ott még nem tartunk, hogy pontosan tudjuk, milyen hatással is van ez az emberi testre, de ha tippelnem kéne, pesszimista lennék. 

De mi a megoldás? Sajnos önmagában az nem elég, ha nagy elhatározásodban kidobod az összes csillámporos kreatívhobbi-kiegészítődet, hajzselédet és ruhádat, mert a csillám akkor is ott lesz a fürdődben. Ott van a szemhéjpúderedben, az extrém színű rúzsodban, a highlighteredben, a fényes testápolódban, meg a kedvenc körömlakkodban is. 

Csak az nem mindegy, milyen típusról van szó: PET-ből és alumíniumból készült vagy környezetbarát csillámról. 

Merthogy - szerencsére - az utóbbi is létezik. A Lush például lebomló, ásványi alternatívákat használ, és ugyanolyan szuperül csillognak a termékeik, mint azoknak a gyártóknak, akik mikroműanyaggal érik el mindezt. Annak ellenére viszont, hogy létezik ez a megoldás, még kevesen használják. Rákerestem néhány nagy sminkmárka glitteres cuccaira, megnéztem az összetevőket, és bár ásványi csillámport is használnak, egy csomó termék listájában megtaláltam a polietilént (PET-et), ami ugyebár maga a műanyag. Az a fajta, amiből a palackok is készülnek. Amelyik cucc összetevőlistáján nem találtam műanyagot, abban meg titán-dioxid volt, amiről egy másik cikkemben már beszámoltam, de röviden ide is leírom a hatását: kinyírja a vízi élővilágot. 

Ha ez így önmagában nem lenne elég, tudok mondani még egy érvet, amit ha elolvasol, biztosan el akarod majd engedni a műanyagos csillámporokat: kárt tesznek ugyanis a bőrödbenegalábbis a Fashionistának nyilatkozó bőrgyógyász, Dr. Shejal Shah szerint. Ő arra hívta fel a figyelmet az interjújában, hogy a csillám aprócska részei irritálhatják a bőröd, amire semmi szüksége nincsen. Főleg nem akkor, ha csak esztétikai szempontból használsz csillogó termékeket, például csillámmaszkot vagy hajzselét, mondjuk, amikor fesztiválozni mész.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

EcoSparkles Glitter (@ecosparkles_bioglitter) által megosztott bejegyzés,

Mindezek után nagyjából csak annyit tudnék javasolni, hogy még az alaposnál alaposabban nézz utána a sminkcuccnak, amit venni készülsz!

Tájékozódj, pötyögj a Google-ban, mérlegelj, kérdezz, hiszen semmi sem ciki, ha a környezetvédelem a cél!

Ha már csak egy picike tégelynyi mikroműanyagtól meg tudod szabadítani a környezetet (és a bőrödet), megérte. Éljenek a matt, csillogásmentes, természetes cuccok, és persze a lebomló csillám!