Az említett gondolat akkor fogalmazódott meg bennem, amikor a minap megint három vattakorongot használtam el csak azért, hogy teljesen el tudjam távolítani a sminkemet. Három vattakorong, rengeteg pamut, ami persze lebomlik, de túl sok műanyag kell az előállításához és zacskóba csomagolásához. Úgy döntöttem, változtatok - mutatom, miket tehetsz meg te is a fürdőben!

1.Komposztálható fogkefe 

Én még sosem gondoltam bele igazán, hogy csupán egy fogkefével mennyi felesleges műanyagot eresztek rá a környezetre. Nemcsak a csomagolása landol a legtöbbször a vegyes szemétben, de maga a kefe is, ami elképesztően környezetkárosító hatású. De a wildminimalist.com-on olvastam, hogy már rengeteg helyen lehet fából készült fogkefét kapni, ami 100%-ban lebomlik. Nem egy hatalmas váltás, a környezetnek mégis óriási segítség. 

2.Környezetbarát fogkrém 

Ha már a fogkefe környezetbarát, legyen a fogkrém is az, nem? Ha belegondolok, mennyi üres fogkrémes tubust dobtam már ki... Pedig léteznek receptek, amelyekkel szuper házi fogkrémet tudsz összekeverni otthon, de az üvegbe csomagolt, nagyobb kiszerelésű fogkrém is megoldás lehet! A lényeg, hogy messziről elkerüld a műanyag tubusos termékeket!

3.Menstruációs kehely 

Bár én még nem kezdtem el használni, a következő esedékes alkalommal már biztosan a kehely mellett döntök. Egyszerűen túl sok betétet és tampont használunk el havonta. Ráadásul tudtad, hogy egy darab tamponnak 500 év kell a lebomláshoz? És azt, hogy a benne lévő polietilén miatt egy betét felér 4 darab műanyag zacskóval a környezeti hatást tekintve? Ez nem vicc: ha minden nő tudatosabban választana terméket a menstruációjához, óriási segítségére lehetnénk a környezetnek. A kehely többször használható, nincs átitatva semmiféle kemikáliával, és jelentősen környezetbarátabb. Én váltok. 

4.Fülpiszkálók 

A fülpiszkáló pálcikák negatív környezeti hatásukat tekintve már-már a szívószálakkal vetekednek: nem lehet őket normálisan újrahasznosítani, és túl sok végzi végül az óceánokban, veszélyeztetve az élővilágot. Ezzel szemben a fából készült fülpiszkálókat simán lehet komposztálni (persze ha 100%-osan fából és pamutból készülnek). Érdemes itt is meghozni azt a pici döntést...

5.Tusfürdők, samponok 

Na, ez nehéz kérdés. A műanyagba csomagolt, egyébként nem túl környezetbarát termékeket irtó nehéz kikerülni, hiszen ki ne szeretne illatos és tiszta lenni a legújabb és legszebb csomagolású cuccoktól? Egy valami viszont segít: a lebomló tubusban kapható samponok, kondicionálók, tusfürdők! 2018-at írunk, már elképesztően sok lehetőség adódik, ha egy picit környezettudatosabban akarunk zuhanyozni. Én például már jó ideje támogatom a vegán és környezetbarát termékeket, szappanokat, természetes és üvegbe zárt testápolókat. Válogass egy kicsit kritikusabb szemmel, meglesz a hatása! 

kornyezetvedelem.png

Néhány apró változtatással hatalmas mennyiségű szemetet spórolhatsz

6.Természetes maszkok, pakolások 

Kriszti már írt arról, hogy szerinte a bolti vagy a házi maszkok a jobbak, de ha a környezetet nézzük, mindenképpen az utóbbira kell szavaznom. Rengeteg természetes olaj, zöldség-gyümölcs és élelmiszer áll rendelkezésre, akkor is, ha arcmaszkot szeretnék, meg akkor is, ha hajpakolást szeretnék csinálni. És nem kevés műanyagot spórolok a házi megoldásokkal. 

7.Mosható arctisztító párnák 

A már említett vattakorongokat így lehet szuperül helyettesíteni, ráadásul még pénzt is spórolhatsz vele: egy nagy csomag hagyományos korong 200-300 forintba kerül, míg egy tízes csomag mosható és 100%-ban természetes párna 2000-3000 Forint körül mozog, de ezt csak egyszer kell megvenni. Én már tudom, mit veszek karácsonyra a beauty-mániás ismerőseimnek! 

8.Minőségi acélból készült borotva 

Ahelyett, hogy óriási csomagokban vennéd a műanyag, eldobható borotvákat, szerezz be egy darab, minőségi borotvát, amelyben aztán csak a pengét kell kicserélned! Hatalmas mennyiségű műanyagtól tudod így megszabadítani a fürdődet, ráadásul egyszer kell csak többet kiadnod érte... 

9.Fából készült termékek 

Cseréld le a haj-, köröm- és vécékeféidet, illetve a műanyag tartódobozaidat, poharaidat fára! Ezeket bármikor komposztálhatod, és lelkiismeret-furdalás nélkül szépítkezhetsz, arról nem beszélve, hogy szerintem gyönyörű dekorszerepük is van ezeknek a termékeknek. A szintetikus szivacsok helyett pedig használj kókuszrostból előállított darabokat (nem is sokkal drágábbak, mint a hagyományos szivacsok).

10.Kuka helyett komposzt 

Eljött az idő, hogy én is lecseréljem a kis műanyag kukámat egy komposztedényre a fürdőben: nemcsak szebb, mint a kék tartály tele műanyagszeméttel, de ha lebomló termékeket választok, értelme is van a komposztálásnak. Ebbe lehet gyűjteni a fésűben összegyűlt hajat, a körömdarabokat, a zsepiket és minden lebomló beauty-cuccot! 

11.A smink 

Eljött a legsarkalatosabb pont, a sminkelés. Szerencsére már irtó sok márka használ újrahasznosítható alapanyagokat, így ebből a szempontból is van miből válogatni, de ha érzed magadban az erőt, próbálj ki házilag kikeverhető beauty-termékeket! (Itt például azt osztom meg veled, hogy kevertem ki saját kezűleg gyönyörű szemhéjpúdert két alapanyagból.)