Arclemosó, tonik, hidratáló, arcszérum, fényvédő, tusfürdő, sampon, balzsam, hajpakolás, dezodor, testápoló, színezett hidratáló, alapozó, púder, pirosító, szemhéjpúder, rúzs, parfüm. Én ennyi mindent pakolok magamra egy átlagos nap (amikor hajat is mosok). És akkor most hagyjuk azokat az alkalmakat, amikor randim, fontos találkám, vagy összejövetelem van – gondolhatod, olyankor mennyi mindent fújok, kenek, öntök, dörzsölök magamra.  

Talán nálad is így megy ez. Arra viszont fogadni mernék, hogy egy zuhanyzás alkalmával sem borzadtál még el attól a toxinmennyiségtől, amit magadra kentél tisztálkodás közben. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Karri Alice (@karrialice) által megosztott bejegyzés,

Én sem, egészen mostanáig.

Mondjuk pár hónapja, amikor kiderült, hogy egy amerikai nő egyértelműen a Johnson & Johnson babahintőporának zsírkőtartalma miatt lett petefészekrákos (és a cégnek 72 millió dollár kártérítést kellett fizetnie), már elgondolkodtam: vajon hány szépségápolási termékem van tele ehhez hasonló rákkeltő, vagy súlyosan mérgező anyaggal? 

Persze ez a sztori eggyel bonyolultabb és ijesztőbb annál, mint amit egy mondatban ide most leírtam (hiszen rengeteg nő betegedett meg attól a hintőportól, ami az én szekrényemben is ott állt évekig szárazsampon gyanánt), a lényeg mégis egy dolog: sajnos bebizonyosodott, hogy nem bízhatunk a gyártók jóindulatában. Nem gondolhatod, hogy az a sampon, amit leemelsz a polcról, az 100%-ig biztonságos, és semmilyen esetben sem okozhat kárt az egészségedben. Hiába lett ragyogóbb a bőröd attól a maszktól, simán lehet, hogy egyszerre akár ötvenféle kemikália is az arcodra került vele.

Szerencsére mi eggyel jobb helyzetben vagyunk, mint amerikai nőtársaink: az Európai Unióban ugyanis sokkal szigorúbb a szépségápolási termékek összetevőinek szabályozása, mint a tengerentúlon.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dania Henry (@daniahenryofficial) által megosztott bejegyzés,

Míg az Egyesült Államokban összesen nyolcféle mérgező anyagot tiltottak ki teljesen a gyártásból (és háromnak csökkentették az engedélyezett használati mértékét), addig az EU-ban ugyanez a szám 1300. De most nem is az a lényeg, hogy hányat tiltottak ki, hanem az, hogy mennyi maradhatott meg: vajon hányféle vegyszer kerül a bőrödre, amikor gyanútlanul zuhanyzol, hidratálsz, és véded magad a napfénytől? Nos, egy 2009-es kutatás 515-tel felelt erre a kérdésre, de ez a szám 2017-re 168-ra csökkent (ha hihetünk az átlagos női szépségápolást vizsgáló kutatásoknak).  

168. Ennyi fajta méreganyag kerülhet a bőrödre nap mint nap. De mennyi kerül ebből a véráramodba? 

Van, aki azt mondja, minimális mennyiség. Van, aki 60-70%-ot mond. De olyan is, van, aki szerint minden egyes kemikáliának más a felszívódási aránya, így ezt nem lehet konkrétan megmondani. Ebből is látszik, hogy szinte mindegy, kinek van igaza, a legjobb az lenne, ha meg sem adnánk az esélyt ezeknek a méreganyagoknak, hogy a bőrünkön, később pedig ne adj' Isten a véráramunkban végezzék. 

De hiába élsz Európában, és hiába próbálsz megbízni a gyártókban, amíg a szépségiparban jártas bloggerek és szakértők tiltólistáján szereplő mérgek forgalomban lehetnek, addig forgalomban is lesznek. Egy dolgot tudsz csak tenni, ha szeretnéd elkerülni a hosszútávon egészségtelen összetevőket: informálódj! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WOW YOU! (@wowyoubeauty) által megosztott bejegyzés,

Ugyanúgy, mint a közértben, amikor cukor-és tartósítószermentes tésztaszószt akarsz venni, a drogériában is végig KELL nyálaznod az összetevőlistát. 

Akkor is, ha kicsi betűkkel írták, meg akkor is, ha rá van írva, hogy 'nature', 'healthy skin', 'glowing skin', és társaik. Ezek a szavak pusztán azért vannak rátéve az egyébként elképesztően ügyesen természetközeliséget sugárzó csomagolásokra, hogy gyanútlanul elmenj a tény mellett, hogy sehol sincs feltüntetve a parabénmentesség, vagy a propilén-glikolmentesség. Hidd el, ha egy kozmetikai cucc parabén-és parfümmentes, azt láthatóan ráírja a gyártó a csomagolásra.

Válassz inkább bio termékeket, keverj arcmaszkokat otthon, és szánj időt a tudatos vásárlásra! Szánj rá egy kis időt, és igenis keress rá arra az összetevőre, ami idegennek tűnik - a Google a barátod! A bőröd és a szervezeted is meg fogja hálálni, hogy utánanéztél, mit is kensz magadra pontosan.

Ha kíváncsi vagy, melyek azok a méreganyagok, amiket MINDEN esetben kerülj el, akkor olvasd el az erről szóló korábbi cikkemet