Így ne tedd tönkre a tincseidet a hajvasalóval a fodrász szerint
A régi hajvasalóm eléggé leharcolt állapotban van, lassan kezdi feladni, úgyhogy nézelődni kezdtem a neten, hogy megtaláljam méltó utódját, de villámgyorsan elvesztem a rengeteg infó között... A leírások szövegeinek a felét nem is értettem, úgyhogy úgy döntöttem, az a legbiztosabb, ha kifaggatok egy profit arról, mire figyeljek a választásnál.
„Az is számít, hogy milyen a hajvasaló, de a legfontosabb a technika” – világosított fel Nagy Sanyi, az R2 hair szalon fodrásza. Az első lépéshez magára a vasalóra nincs is szükség: hajmosás után kefével meg kell szárítani a hajat, amit így már egy kicsit „előegyenesítesz”. A simítót csak ezután vedd a kezedbe.
A hajvasaló akkor teszi tönkre a hajat, ha nem jól használod. A lényeg, hogy ne állj meg közben, ne szakadozzon a mozdulat, egységes erővel húzd végig a tincsen az eszközt. Ha megállsz, le is égetheted a hajad, ezért fontos a folyamatos, és egyenletes sebesség.
Ahhoz, hogy tényleg szép legyen a végeredmény, mindenképp szükség van a magas hőre, egy 100 fokos vasalóval akármeddig szórakozhatsz, nem lesz egyenes a frizurád. 190-200 fokig fel lehet menni, ha jó a technikád, nem teszel kárt a séródban. Hogy mennyire kell forrónak lennie a vasalónak, attól is függ, hogy milyen típusú a hajad. Egy sötétbarna, vastag szálú hajnál lehet, hogy a legmagasabb hőfok kell, de egy nagyon vékony szálú, szőke hajnál sokszor az alacsonyabb is elég.
Sanyi szerint a legjobb, ha a még kikapcsolt vasalóval begyakorold a megfelelő mozdulatokat, így a már forró eszközzel sem okozol maradandó károkat a tincseidnek. Ami viszont nagyon fontos, hogy minden esetben használj valamilyen hővédő terméket, mielőtt a vas érintkezne a hajaddal. Ha pedig azt látod, hogy a vasalás másnapján már össze-vissza pöndörödik a séród alsó része, valószínűleg töredezettek a hajvégeid. Ilyenkor minél hamarabb iktass be egy egészségügyi hajvágást, ha tényleg tartós eredményt szeretnél. Már olyan vasaló is létezik, ami beszél, bemondja, ha eléggé felmelegedett és hasonlók, de szakértőnk szerint nem ez a lényeg.
A vasaló legfontosabb része a lapja, a kiválasztásnál is erre kell odafigyelni. Semmiképp ne vegyél fémet, a lényeg, hogy valamilyen teflonszerű bevonat legyen a lapokon, például kerámia vagy titán. Az anyag után a legfontosabb, hogy jól záródjon, a két lapnak végig fednie kell egymást.
Sok gyártó rájött, hogy ezt úgy érik el legegyszerűbben, ha teleszkóposak a lapok. Így valamennyire mozognak és teljesen rá tudnak tapadni a hajtincsre, szóval a fix laposakat inkább hagyd a polcon. Fontos még az állítható hőfok – 220-230 fokig fel kell tudni melegednie. Ez főleg akkor számít, ha göndöríteni, vagy hullámosítani is akarsz a vasalóval néha, mert ez mindenképp nagyobb hőt igényel. Egyébként ha ilyesmire is használnád az eszközt, akkor kisebbet válassz, olyat, aminek a lapjai nem szélesebbek 3 centinél. Ha ezek a tulajdonságok megvannak, akkor az ár gyakorlatilag mindegy. A technika a fodrász szerint tényleg többet számít, mert egy hetvenezres csodavasalóval is elronthatod a hajad, ha a mozdulataidra nem figyelsz oda.