Profi tippek otthoni hajszínezéshez, avagy ami a hajfestékes dobozról lemaradt
Nem is tudom, hogy pontosan mire számítottam, mikor elkezdtem írni ezt a cikket, de arra biztos nem, hogy egy profi fodrász kifejezetten jó dolognak tartsa a bolti hajfesték és színezők használatát. Pedig Nagy Sanyi, az R2 szakembere szerint a házi hajfestés nem ördögtől való, sőt, bizonyos helyzetekben kifejezetten jól is jön - feltéve, ha tudod, hogy pontosan hogyan használd ezeket a szereket.
„Először is, tisztázzuk, hogy a színező és a hajfesték nem ugyanaz”- kezdi Sanyi. „Igaz, a színező is festék, viszont gyengébb, és könnyebben kopik. A színezőknek két fajtáját különböztetjük meg: vannak a fizikai és a kémiai színezők. A fizikai úgy működik, mint a kréta, és egy komponensű (nem kell összekeverni semmivel). A kémiai színező pedig hasonlóan funkcionál, mint a hajfesték, azzal a különbséggel, hogy nem tud világosítani. És általában több komponensű, tehát kell hozzá valamilyen aktivátor is."
Szerinte pont ezért, ha valaki a hajtövét szeretni tartósan festeni, akkor ne színezőt használjon. Továbbá fontos tudni, hogy világosítani sem lehet színezővel. Ha viszont az a cél, hogy ugyanolyan árnyaltúra fesd a hajad, mint amilyen az aktuális, vagy esetleg kicsit sötétebbre, akkor bátran használhatod.
Az egyik legfontosabb lépés: kiválasztani a megfelelő színárnyalatot. Sanyi szerint - leszámítva azokat a rutinos illetőket, akik évek óta otthon festik a hajukat - sokan nem tudják eltalálni a megfelelő színárnyalatot, nem beszélve azokról, akik kísérletezgetnek. Tegyük fel, hogy egyik reggel úgy ébredsz, hogy a világosbarna hajadból Cameron Diaz-szőkét szeretnél. Mivel eddig is festetted a hajad, van egy kis lenövésed. Erre jön a drogériás szőke festék, ami naná, hogy másképp fog a hajtövön reagálni, mint a hajad többi részén.
Nem egyszer látok ilyet az utcán: hiába kente az illető az egész hajára a festéket, csak a tövét fogta meg. Nem azért, hogy haza beszéljek, de szerinte, ha világosabb hajat szeretnél, amikor igenis jobb fodrászhoz menni.
A másik fontos kérdés a technika. Ha lenövéssel mész fodrászhoz, akkor már biztos észrevetted, hogy nem az egész hajat festik be, hanem a tövét, és esetleg a végét. Ennek az az oka, hogy a festék máshogy reagál a hajtöveden, mint a festett részen. (A végét azért festik rövidebb ideig, hogy kíméljék a hajat, hiszen az eleve be már volt festve, ezért csak a színt kell frissíteni egy kevésbé erős festékkel.) Sanyi szerint otthon szinte kivitelezhetetlen, hogy csak a hajtövet fesd be, ezért azt tanácsolja, hogy vagy kérd meg az egyik barátnődet, vagy tanítsd be a párodat a műveletre. Hozzáteszi: ha valaki nem csak egy hétköznapi alapszínt szeretne újrafesteni, hanem olyan technikákkal bűvészkedne, mint az ombre vagy a balayage, akkor azt inkább bízza szakemberre, különben csúnya csalódások érhetik.
Sanyi szerint nincs különbség, hogy a drogériában vagy fodrászkellékesnél veszed–e meg a festéket. Legalábbis minőségben biztosan.
Azokat a festékek, amiket kellékeseknél lehet kapni, fodrászok számára fejlesztették ki, míg a drogériásokat házi használatra, ezért olyan az összetételük, hogy senki se tudjon velük komoly kárt tenni a hajában. A bolti festékek kíméletesebbek, és a szívóerejük is korlátozottabb, a csomagolásukon sokszor nem is képekkel, hanem számokkal jelzik a színmélységeket. A drogériás termékek másik előnye, hogy amiket otthoni használatra fejlesztettek ki, azok könnyen érthető leírással vannak ellátva, és applikátort is adnak hozzájuk.
Ha SOS helyzet merül fel, de nincs időd fodrászhoz menni, viszont nem szeretnéd, hogy a lenövésed legyen a vendégségben a plusz egy főd, akkor jó megoldás lehet a hajtő-spray. Ezzel gyorsan korrigálhatod a lenövést. Ráadásul mivel csak hajmosástól hajmosásig tart a hatása, még elrontani sem tudod, hiszen bármikor könnyedén kimoshatod.