A katonanőknek még azt is megszabják, milyen szatyrot vehetnek kézbe egyenruhában
107 oldalas szabályzat, egyféle öltözet, szigorú elvárások és megkötések – ha egy nő olyan szakmában dolgozik, ahol egyenruhát kell hordani, akkor bizony reggel nem azt vesz ki a szekrényből, amihez éppen kedve van. Egy pilótanővel, egy katonanővel és egy stewardesszel beszélgettem.
Gyöngyösi Diána 41 éves, ő a magyar repüléstörténet első női kapitánya középtávot teljesítő járatokon - sőt, az egyetlen magyar kapitánynő Boeing 737-es típuson. Ő mesélt arról, hogy a pilótanők megjelenését a céges dress code kiadvány szabályozza.
A kabinszemélyzet esetében szigorúbbak a megkötések, ha egy pilótanő nem visel sminket, vagy éppen hosszú műkörömhöz van kedve, megteheti. Utóbbi egyébként nem praktikus számunkra, mint ahogyan a magas sarkú cipő sem.
A pilóták egyenruhája nadrágból, ingből, rangjelzésre szolgáló váll-lapokból, nyakkendőből és zakóból áll. Minden alkalommal, mikor dolgozni mennek, ugyanezt kell felvenniük, ami akár unalmas is lehetne, de Diána nem így látja.
Számomra nem unalmas, sőt, inkább könnyebbség, hiszen nem kell gondolkozni, mit is vegyek fel. Ha valami másra vágyom, mint előző nap, felveszek egy karkötőt. Szeretem az egyenruhám. Amikor épp nincs kedvem dolgozni, akkor is tartást ad, és mire odaérek a repülőhöz, lendületbe is hoz.
Pethő Orsi 37 éves, 10 éven keresztül stewardessként dolgozott, a Malévnál, az Etihadnál és a Vistajetnél is megfordult. Tőle tudtam meg, hogy a légiutas-kísérők kinézetével kapcsolatban bizony szigorú elvárásokat támasztanak a társaságok.
Minden cégnél mások a követelmények, de természetesen az ápoltság alap. A legtöbb légitársaság kéri, ha valakinek a vállig érőnél hosszabb a haja, azt fogja össze. Az Etihadnál megszabták, hogy milyen márkájú, milyen árnyalatú rúzst és hozzá illő körömlakkot használhatunk. A hajunkat csak egyféleképpen, kontyban lehetett hordani, nem szerették, ha valakinek rövid a haja, a piros rúzsunkra pedig különösen ügyelnünk kellett, mert, ha lekopott, azonnal ránk szóltak. Ott elég szigorú követelmények voltak, de a cégnek fontos volt, hogy mindenki ugyanúgy nézzen ki. Szép látvány volt, mikor tízen, tizenhárman vonultunk együtt a reptéren. A Malévnél nem voltak ennyire szigorú követelmények, az alapdolgokat persze ott is megszabták, de sokkal nagyobb teret hagytak az egyéniségünknek.
Orsi azt mondja, bár csinosak az egyenruháik, a kényelem is fontos szempont. A „vonulós” cipőjük például magas sarkú, de mindig van náluk egy másik, alacsonyabb, amit a fedélzeti szervizhez használnak. A munkaruha kosztümből, tehát szoknya vagy nadrág, blúz és blézerből áll, egyes társaságoknál egyberuha is van, ezeket lehet variálni. A harisnya és a fehér blúz alá a világos melltartó kötelező. Orsi azért szerette az egyenruháját, mert nem kellett reggel azon gondolkoznia, mit vegyen fel, és emellett számára az összetartozást is szimbolizálta.
Buttás Viktória 37 éves, hivatásos katona, altiszt, főtörzsőrmester, megjárta Afganisztánt és dolgozott tűzszerészként is. Tőle tudom, hogy a katonák öltözete rendkívül szigorú szabályokon alapszik, mindezt bizonyítja a Magyar Honvédség 107 oldalas Öltözködési Szabályzata is.
Le van fektetve az öltözködési szakutasításban, mikor mit kell, vagy szabad viselni és hogyan, minden évszaknak megfelelően. Van téli, nyári, átmeneti öltözetünk. Az alapruházatom a gyakorlóm, ami a gyakorló zubbonyból, nadrágból övvel, pólóból, sapkából, bakancsból áll, rendfokozattal és állományjelzővel.
Az ápoltságra is kitér a szabályzat, a nőknek, ha hosszú a hajuk, kontyba kell kötni. A tiltó rendelkezések közt többek közt ilyenek szerepelnek: a nőknek tilos a testszínűtől eltérő színű harisnyát hordani, az egyenruhát átalakítani, ékszert viselni. Ez alól kivétel a karikagyűrű és a katonanők esetében a fülbevaló is megengedett, ha az a munkavégzést és a testi épségét nem veszélyezteti. Tilos a gyakorlózubbony ujját felhajtani, gyászszalagot vagy virágot a gallérra tűzni, polgári ruhával keverni. Egyébként, ha épp nincsenek szolgálatban, nem is vehetik fel az egyenruhát.
A szabályok szigorúak, még azt is megszabják, milyen szatyrot lóbálhat valaki, hiszen „a katonanőknek tilos a térd középvonalától felfelé számított 10 centiméternél rövidebb, illetőleg a térd középvonalától lefelé számított 10 centiméternél hosszabb köznapi, illetve társasági szoknyát viselni, az egyenruhával össze nem egyeztethető, illetve kulturálatlan táskát, reklámtasakot, csomagot vinni, az egyenruhához esernyőt hordani.”
Külső szemmel lehet, hogy, lemondásnak tűnik, de számomra nem jár azzal, ha katonaruhát viselek. Igaz, nincs kihangsúlyozva, hogy nők vagyunk, de ez nem is cél. Kényelmes, biztonságos és praktikus a feladataink végrehajtására - civilben pedig mi is azt veszünk fel, amit akarunk. Nekem példásul sokféle ruhám van – a dögös csajostól kezdve a sportoson át a rockos stílusig minden. Nagyon szeretek öltözködni, és szeretem a gyakorlót is hordani ugyanúgy, mint bármelyik ruhámat. Ez az életem része, amire büszke vagyok. A fegyelmezettség, a feszesség, a határozottság, a talpraesett megjelenés követelmény ebben a szakmában. A végsőkig küzdünk, ha kell, ezt a ruhánk maximálisan mutatja és elősegíti.
A brightside.com összegyűjtötte a legszokatlanabb elvárásokat, amelyeket légitársaságok támasztottak a stewardesseik felé. A lista igen változatos: a legtöbb légitársaságnál piercinget tilos munka közben viselni, a tetoválás pedig nem látszódhat ki a ruhából. A brazil TAM Airlines kiköti, hogy a dzsungelben is el kell tudniuk igazodni a náluk dolgozóknak, az Air New Zeland erőnléti teszteknek veti alá a leendő légiutas-kísérőket. Számos légitársaság kiköti, hogy nem lehet anyajegy az arcon, a Hawaiian Airlines-nál a maximális körömhossz a 3 milliméter, a Jet Airways pedig csak szingliket vesz fel kezdőként. Az Emirates-nél a nőktől átlagosan a 158 és 188 közötti magasságot várják el, a Czech Airlines-nál nem vesznek fel, ha nem megfelelő a testtömeg-indexed, a francia Aigle Azur a nők csípőméretét is meghatározta, az amerikai Delta Air Lines-hoz pedig kizárólag 25 év alatti fiatalokat vesznek fel. Van, ahol orr- és hónaljszőröd sem lehet, Kínában pedig még az is szempont, mennyire vonzó a lábad, tehát ha x vagy o lábad van, felejtsd el ezt a szakmát.