Először lesz transznemű versenyző a Miss Universe döntőjén
Hivatalosan 2013 ősze óta engedélyezett, hogy transznemű versenyzők is jelentkezzenek a Miss Universe szépségversenyre, de öt évet kellett várni arra, hogy korona kerüljön egyikük fejére: most Spanyolország választott meg olyan szépségkirálynőt, aki nem nőként született. Angela Ponce fogja képviselni az országot a Miss Universe döntőjén, aki ma már női modellként dolgozik, de férfiként született.
2012-ben óriási botrányt kavart, hogy a Miss Kanada szépségversenyen visszamondatták Jenna Talackova versenyzőt, mert kiderült róla, hogy transznemű. Az eset elindított egy beszélgetést azzal kapcsolatban, hogy ideje lenne-e már transznemű hölgyeket is versenyeztetni a Miss Universe-ben, és a szervezők a Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) nevű, melegjogi szervezettel megegyezve úgy döntöttek, hogy 2013 őszén feloldják a tiltást. Talackova mégis elindulhatott a versenyen.
Mégis öt évet kellett arra várni, hogy korona is kerüljön transznemű versenyző fejére: Angela Ponce vitte idén haza az ország legszebb hölgye címet a spanyoloktól, és ő képviselheti majd a hazáját a nemzetközi Miss Universe döntőn is.
A 26 éves modell arra szeretné majd felhasználni a lehetőséget, hogy az LMBT-közösséget erősítse, és megmutassa a gyerekeknek: nem baj, ha mások, mint a nagy átlag. Fel akarja hívni a figyelmet arra, hogy milyen magas az öngyilkossági ráta az LMBT-gyerekek között, és arra is, hogy még mindig mennyi jogszabály hozza őket hátrányos helyzetbe.
Ponce korábban már nyilatkozta, hogy rengeteg diszkrimináció érte a modellkarrierjében korábban is, amikor a megbízói megtudták, hogy transznemű. Egy szerető, biztonságos családban nőtt fel, de a Sevilla melletti kis faluban, ahol élt, nem volt olyan példaképe, akihez fordulhatott volna, és akire felnézhetett volna. Ezért saját magának kellett utat törnie. „Minden új tanárnak elmondtam, hogy mindegy, mi van a naplóba írva, Angelának szólítsanak” – nyilatkozta.
2015-ben aztán megnyert egy helyi szépségversenyt, ami megnyitotta előtte a kapukat a Miss Universe-hez. Most azonban, hogy az ő fején van a spanyol korona, rengeteg kritikát kap – nemcsak azért, mert transznemű, hanem azért is, mert az LMBT-közösségből sokan a nők tárgyiasításával vádolják a szépségversenyeket. „Nem lehetünk álszentek” – nyilatkozta korábban. „A szépséget használjuk arra, hogy rengeteg mindent eladjunk körülöttünk, de arra is használhatjuk, hogy üzenetet közvetítsünk az embereknek.”