Pedig, ha közelebbről nézed, logikus: bár a lakások nagy részében nem számottevően nagy a fürdő, mégis rengeteg időt töltünk benne. Én legalábbis jó sokat időzöm a sajátomban és közben észrevétlenül halomra termelem a szemetet. Hiszen háromféle termékkel ápolom a hajam, nagyjából hatféle arcápolót váltogatok a bőrömre (ráadásul szinte mindegyik műanyag tubusban kapható), rendszeresen lecserélem a fogkefémet (ahogyan azt kell), minden hónapban elfogy egy tubus fogkrém (ami ugyanúgy műanyag), de még a körömlakklemosó, a vattakorong, az arcmaszkok, és az a rengeteg smink is mind műanyagban érkezik a polcra. A tisztítószerekről és a wc-papírmennyiségről nem is beszélve. 

Dühítő. És nem azért, mert nincs választási lehetőség, hanem mert rengetegen ragaszkodunk egy-egy termékhez, és akkor is megvesszük, ha műanyagban árulják. Sajnos én is így vagyok ezzel. 

Márpedig éppen itt lenne az ideje annak, hogy ne lehessen, ne legyen más választásom, mint bemenni a drogériába, és leemelni a polcról az üvegben, vagy kimérve, esetleg por formájában kapható kedvenc samponomat. Biztos vagyok benne, hogy le tudnám nyelni, meg tudnám lépni. Ahogy mindenki más is. 

Szerencsére már ezer és ezer ilyen termék létezik, de azért valljuk be, nehéz az átállás. Mert sajnos a legtöbb esetben költséges és energiaigényes nekiállni a zero waste fürdő kialakításának. Ám mégis neki kell kezdeni, mert ha nem tesszük, nemcsak állatok kerülnek kihalás szélére - többek között - a vizeinkben, de mi is így töltjük majd minden egyes nyaralásunkat mint ebben a videóban:

Akarod ezt? Nyilván nem. Én sem. De mi is az a hatalmas gond a fürdőben? 

Mivel sehol nem találtam kifejezetten a nők szépségápolási szeméttermeléséről szóló kutatást, úgy döntöttem, összeszámolom, mennyi mindent fogyasztok el én, átlagos, 24 éves nő egy hónap alatt. És szégyenkezem, hogy milyen hosszú a lista: egy tubus sampon, fél-egy tubus kondicionáló, két-három eldobható borotva, egy tubus fogkrém, egy tubus tusfürdő, fél flakon körömlakklemosó, egy tubus hidratálókrém, egy kis tubus kézkrém, egy tubus alapozó, egy tubus primer, két-három zacskónyi arcmaszk, egy fél tubus testápoló, egy fél stift dezodor, egy fél zacskónyi vattakorong, egy fél tubus arclemosó, és akkor a további smink-és hajspraydömpinget, valamint a tisztítószereket még meg sem említettem. Mindez pedig műanyagba csomagolva.

havi-szemettermelesem.png

Ez csak néhány termék, amit havonta-kéthavonta újra megveszek...

Persze nem feltétlenül ugyanezek a számok minden hónapban, hiszen nyáron több cuccot használok, többet borotválkozom, többször is mosom meg a hajam (és több ápolót használok rá), de akkor is: egy átlagos hónapomban kitermelek egy kisebb hegynyi szemetet. Csak a fürdőmben, ami nagyjából három négyzetméter. 

Pedig én igyekszem, hiszen szelektíven gyűjtöm a hulladékot, rengeteg terméket lecseréltem üveg kiszerelésűre, egyre kevesebb vattakorongot használok (csak a körömlakkom lemosásához veszem elő), igyekszem a tusfürdő-, sampon -és balzsamhasználatot sem túlzásba vinni, de ki kell mondanom, hogy én is iszonyatosan szennyezem a Földet a szépségápolási szokásaimmal. Ez pedig elkeserít, mert ha én vagyok az egyik "tudatos", mi van a nagy többséggel? 

Ha azt a szeméttermelést, amit én egy hónap alatt produkálok, csak fejben felszorzom akár Magyarország, akár a világ női lakosságával - oké, tudom, hogy nem mindenki használ háromféle arcápolót, de műanyagból mindenkinél akad bőven -, megrökönyödöm.

Mert persze kiviszem a kis szétválogatott szemetemet nap mint nap, és azt hiszem, minden rendben van, de ha egyszer műanyagflakonok esnének rám a zuhany alatt, valószínűleg nagyon meglepődnék. Ha pedig nem teszünk ez ellen semmit, akkor a végén még műanyag se fog jönni a csapból.

Nem akarok ilyen már-már közhellyé vált intelmeket durrogtatni, de ez a kőkemény igazság. Engem (szerencsére) sokkolt annyira a saját szeméttermelésem a fürdőben, hogy igenis ki fogom próbálni a por -és szappanállagú sampont, valamint beszerzek egy bambusz fogkefét, sőt a kimosható arctisztító korongokra is biztosan benevezek. Persze ettől nem leszek hős, de azt hiszem, már az is óriási lépés, ha havonta nem két zacskónyi, hanem csak egy zsáknyi műanyagot szedek össze a fürdőben. Remélem, egyszer ez a szám nulla lesz. 

Ha szeretnél még többet olvasni környezetvédelmi témákban ezeket a korábbi cikkeinket ajánljuk figyelmedbe: 

Így termelj sokkal kevesebb hulladékot a fürdőszobában

Beauty-mániásként is simán lehetsz környezettudatos

Fürdőruha használt halászhálóból? 5 hazai márka, akik környezetbarát divatot teremtenek