Ezért nem tartom vérlázítónak, hogy az Instagram törli néhány hosszú hajú kisfiú fotóját
Nemrég érdekes vitára lettem figyelmes a közösségi médiában. A harc az Instagram egyik algoritmusa és olyan szülők közt folyik, akiknek hosszú hajú fiaik vannak. Mivel az ismeretségi körömben lassan több a „nem hagyományos” frizurát viselő kissrác, mint a rövid hajú, ezért pontosan tudom, hogy ezek a gyerekek és szüleik hogyan kapják az ívet a „nem megszokott” külső miatt. Mégis, azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi a vitában kinek van igaza, bizonytalan vagyok.
Arról, hogy személy szerint mit gondolok a hosszú hajú kisfiúkról, ebben a cikkben már írtam korábban, így most nem fejteném ki még egyszer. Röviden: pacsi minden gyereknek, aki a viccelődések és piszkálódások ellenére ki mer tűnni a tömegből, és puszi minden olyan szülőnek, aki ebben támogatja a gyerekét. A hír, ami kapcsán mégis újra elgondolkodtam a témán, viszont több okból érdekes, hiszen klasszikus példája annak, amikor senkinek és mégis mindenkinek igaza van.
A történet egy édesanyával, Tori Spoonerrel kezdődik, akik létrehozott egy Instagram oldalt négyéves fiának, Parkernek. Az anya állítása szerint az Instagram oldal nem a szívecskevadász gyerekmutogatásról szól, hanem arról, hogy felhívják a figyelmet az óceánok szennyezettségére, és megmutassák, hogy ők, akik a vízpart mellett élnek, milyen mennyiségű szemetet szednek össze nap mint nap. Mivel tengerpartról beszélünk, naná, hogy a fotók nagy részén a kisfiú fürdőgatyában és póló nélkül szerepel. Hosszú hajjal. A képeket pedig „szabálysértő tartalmuk miatt” az Insta rendszere automatikusan törölni kezdte. De miért?
Mielőtt bárki elkezdené az otthoni vajazó kését élezni és a régimódi Insta vérét követelni, tisztázzuk: itt nem az a baj, hogy a gyereknek hosszú haja van, hanem az, hogy félig meztelen.
Ez pedig, ha kislányok esetében történik, az Ő védelmükben azonnali törlést von maga után. Az, hogy az algoritmus nem mindig tudja megkülönböztetni a hosszú hajú kislányt a kisfiútól valóban egy hiba, viszont
én mint szülő, erről azt gondolom, hogy inkább törlődjön néhány fotó véletlenül, minthogy akár csak egy is nem megfelelő kezekbe kerüljön.
Ami Parker esetében egy jogosan felmerülő aggály, tekintettel, hogy nem privát oldalról van szó, hanem egy többezer feliratkozóval rendelkező nyílt profilról.
Miután több félmeztelen képet is jelzett az algoritmus, az oldalt végleg törölték. Erre az anyuka új profil létrehozásával reagált, és felhívást intézett a platform ellen. Ezen felbuzdulva több szülő jelezte, hogy az ő esetükben is hasonlóan járt el az Insta, akárhányszor félmeztelen fotót tettek közzé a hosszabb hajú fiaikról. Így megszületett a #longhairedboyrevolution, vagyis a hosszú hajú kisfiúk forradalma nevű hashtag. Nem kellett sok idő és a posztok alatt elindult a harc, hogy vajon a férfiaknak miért szabad mutogatniuk a mellbimbójukat, míg a nőknek nem, továbbá, hogy miért engedélyezi az Insta az erotikusabb hangvételű tartalmakat, míg a félmeztelen kisgyereket nem.
Olvasva ezt a gondolatmenetet ismét megszólalt az anyai énem: talán azért, mert egy 30 éves yachton pózoló lány már felfogja, hogy mit jelent ennyi követő előtt magát mutogatni a naplementében, míg egy ártatlan négyéves csak annyit lát a dologból, hogy mikor anya kezébe veszi a telót, akkor mosolyogni kell?!
Személy szerint magasról tojok arra, hogy felnőtt emberek mit posztolnak, de azért már én is jelentettem fel Insta oldalt, mert valaki #cukimukinak tartotta, hogy ül a kádban a hároméves meztelen #életeszerelme kislánya.
Valóban, az Insta algoritmusa nem tökéletes, sőt olyanról is hallottunk már, hogy tényleg megpróbáltak a virtuális süllyesztőbe küldeni fotókat, csak mert a rajtuk szereplőknek az átlagosnál nagyobb volt a BMI indexük. Mégis, ebben az esetben szerintem tényleg nem a hosszú hajú kisfiúk ekézéséről van szó, hanem pont az ő védelmükről is. Hiszen csak ismételni tudom magam: inkább töröljenek néhány fotót, mint akár csak egy is nem megfelelő kezekbe kerüljön.
Nyitóképek forrása: ITT