A Small Thing Big Idea Facebook oldalára feltöltött videóban a tervező nem csak arról beszél, hogy ő maga mennyire rajong a gombokért, hanem arról is, hogy ezek az apró kis lapocskák hogyan befolyásolták a divatot.

Hogy ki találta fel és ki viselte az elsőt, azt nem tudjuk, de egyes feltételezések szerint már időszámításunk előtt 2000-ben is használtak gombokat. Ekkoriban azonban még inkább dekorációs, mint funkcionális szerepük volt, az emberek azért tették őket a ruhájukra, mert egyszerűen jól néztek ki.

Így telt el röpke 3000 év, míg végre valakinek eszébe jutott, hogy a gombokhoz gomblyukat is készítsen. Ez pedig forradalmasította a divatot: a ruhák, amik addig laza szabásúak voltak, hogy az emberek bele tudjanak bújni, majd leginkább csak magukra csavarták-kötözték őket, hirtelen elkezdték követni a test vonalát, mert a gombos zárás lehetővé tette ezt.

A gomb és a gomblyuk működési elve alapvetően nem sokat változott a középkor óta, aminek az az oka, hogy a rendszer egyszerűen úgy jó, ahogy van: míg a cipzár elromlik, a tépőzár zajos és idővel elhasználódik, a gomb gyakorlatilag elpusztíthatatlan, egyetlen mozdulattal rögzíthető és úgy is marad, ha pedig leszakad, akárki meg tudja javítani.

 

旅するレトロ雑貨店 monochrome (@monochrome.zakka) által megosztott bejegyzés,

Azon kívül, hogy a gomb lehetővé tette, hogy szűkebb ruhákat hordjunk, illetve olyan szabásvonalak is viselhetővé válljanak, amelyekről korábban ez elképzelhetetlen volt, maga a gomb önmagában is megmaradt dizájnelemnek is: Mizrahi például elmondja, hogy neki a kerek darabok a kedvencei, és hogy gyerekkorában az anyukája kötött neki egy pulóvert, amit utált, egészen addig, amíg nem varrt rá néhány gombot, teljesen megváltoztatva ezzel a ruhadarab stílusát. Ekkora különbséget jelent egy ilyen kicsi kiegészítő. És éppen ezért olyan fontos az is, hogy ha nem vagy biztos abban, hogy mit akarsz, bízd inkább másra a gombjaid kiválasztását – figyelmeztet a divattervező.