Itt a műszőrmék szezonja! Te tudod, hogyan kell tisztán tartani kedvenc meleg cuccaidat?
Hivatalosan is beköszöntött a tél, aminek sokan csak a hideg, latyakos, szürke részét látják, miközben annyi szuper jó dolog történik ilyenkor! Például, hogy előkerülhetnek a műszőrméből készült cuccok. Azokon a reggeleken, amikor még kimászni sincs kedved az ágyból, az indulást garantáltan fel tudja dobni egy-egy vidámabb és persze melegebb ruhadarab. Szóval nem árt tudni, hogy hogyan is kell ezeket tisztán tartani - akár anélkül, hogy egyből a tisztítóba kéne rohannod.
Téli gyerek vagyok, imádom a hideget, a friss levegőt, sőt, igen, még a fagyos, hóesés napokat is. Ilyenkor öltözködni is jobban szeretek. Lehet szó meleg csizmáról, színes bojtos sapkáról, meleg sálakról, a legkedvesebb ruhadarabjaim ilyenkor kerülnek elő. Köztük a szőrmével bélelt mellényeim, az óriási szőrös kapucnis kabátom és kardigánjaim is. Az, hogy ezeket a szettjeimet egytől-egyig műszőrme borítja, nálam alap, hatalmas a felhozatal ma már az állatbarát verzióból, így simán megúszható, hogy a legtrendibb darabjaimért állatokat kelljen kínozni.
Viszont pont azért, mert ennyire imádom ezeket a ruháimat, nagyon figyelek, hogy mindig karbantartsam őket, és mivel nem vagyok egy ízig-vérig háziasszony típus, ezért inkább tisztítóba hordom mindet. Sajnos az anti-háziasszony énem mellé egy adag lustaság is társul, így utálok minden balesetnél (lekávézom magam, alapozós lesz a ruhám nyaka, kocsiba beszállásnál hozzáér a kocsi oldalához stb.) tisztítóba rohangálni. Éppen ezért utánajártam, hogyan lehet otthon, SOS kimosni a szőrmés kedvenceimet.
Nem kell félni a mosógéptől!
Ez az infó nekem új volt. Mindig azzal kezdd, hogy ellenőrzöd a címkén, melyik programot ajánlja hozzá a gyártó. Ha kivágtad a címkét, akkor mindig a legkímélőbb programot válaszd, hideg vízzel. Ha le lehet szedni a szőrmés részt (például kabátoknál a kapucnit) akkor érdemes azt külön mosni, ha a ruha többi része tiszta, akkor felesleges azokat is kimosni. A centrifugálás opciónál válaszd a legalacsonyabb fordulatszámot, sőt, ha tudod, akkor, a centrifugálás előtt közvetlenül vedd ki a szőrmét, a kezeddel óvatosan nyomd ki a vizet belőle, és hagyd megszáradni! A szárítógépet pedig minden esetben felejtsd el!
Ha mégsem mered mosógépbe tenni, kézzel is kimoshatod!
Ha parázol a mosógép használatától, akkor kézzel is nyugodtan nekiállhatsz! Ilyenkor annyi helyzeti előnyöd van, hogy nem kell az egész szőrmét vízbe tenni, csak a foltos/koszos részét. Használj hideg vagy langyos vizet, önts bele egy kevés mosószert (kézi mosáshoz valót), és óvatosan dörzsöld addig, míg a folt eltűnik! Utána rázd le róla a víz nagy részét, a teljes száradáshoz pedig itasd fel törölközővel a maradék vizet és várd meg, míg teljesen száraz lesz!
Így ne szárítsd soha!
A műszőrme szárításának a legjobb és legkíméletesebb módja a szabad levegőn szárítás. (Sose hagyd full vizesen, amennyi vizet tudsz, annyit mindig nyomj ki belőle óvatosan!) Ha reggel, pont indulás előtt veszed észre, hogy összerúzsoztad a ruhád, akkor se ess neki a hajszárítóval! Ha szeretnéd, hogy a szőr sokáig megmaradjon szép állapotában, akkor terítsd törölközőre, akaszd fel fogasra, vagy tedd ki az erkélyre! Mikor még vizes, óvatosan fésüld ki, de, ha egy mód van rá ne a saját hajkeféddel állj neki, hanem állatoknak való fésűvel (tudom, könnyű mondani) de, gondolj arra, hogy így évekig úgy fog kinézni, mintha új volna. Ha pedig nem SOS megoldásra van szükséged, és szeretnéd biztos kézben tudni a kedvenc cuccaidat, akkor érdemes felkeresni a hozzád legközelebbi ruhatisztítót és eltenni az elérhetőségüket - de azért jó tudni, hogy ezentúl nem kell pánikolni akkor sem, ha épp nincsenek nyitva.