Gianni Versace

Ki mással is kezdhetnénk a listát, ha nem az ikonikus olasz divattervezővel, akinek már-már pszichedelikus mintákkal díszített ruhái és kiegészítői legendává váltak. Versace neve fogalom lett, a divatház pedig, amit maga után hagyott, máig az ő örökségéből táplálkozik. Halálát családja és rajongói mellett szerelme, Antonio D'Amico is gyászolta, vállalkozását azonban a húga, Donatella Versace vette át, aki viszont – az én nagyon szubjektív véleményem szerint – nyomába sem ér bátyja tálentumának.

Alexander McQueen

A hat gyermekes, szegény család legkisebb fiaként Alexander először a nővérének varrt ruhákat, tehetsége pedig már egészen fiatalon egyértelművé vált. Kollekciói sokkolóak és polgárpukkasztóak voltak, minden egyes ruhadarabjával komoly visszhangot vert, és bár többször is vádolták azzal, hogy dizájndarabjai hímsoviniszták vagy erőszakosak, ő maga ezt nem így látta: „Ha akarnám, sem tagadhatnám le, hogy a ruháim erotikusak. De nem véletlenül: én erősnek tartom a nőket, és annak ellenére, hogy nem az átlagos férfi szemével nézek rájuk, úgy vélem, sokkal jobban áll nekik a szexi, mint a naiv stílus” – mondta egyszer. Később a Givenchy tervezője lett, az ő bemutatója volt az első, amin amputált modell sétált végig a kifutón.

Yves Saint-Laurent

A francia divattervező 11 évesen, egy iskolai színdarab jelmeztervezése közben szeretett bele a szabásvonalakba. Később azt mondta, a tervezés egyúttal menekülés is volt neki a valódi világból, ahol femininnek titulált külseje és viselkedése miatt iskolatársai állandóan gúnyolták. Ezt később szinte bizonyosan megbánták, amikor Saint-Laurentből korunk egyik legjelentősebb tervezője lett. Dolgozott többek között a Diornak, de saját neve alatt is készített kollekciókat. Szeretett megdöbbenteni, ő volt az első, aki átlátszó anyagból készített ruhát a modelleknek, ő találta ki, hogy az overall munkaruha helyett stílusos darab is lehet, és az ő fejéből pattant ki a nadrágkosztüm ötlete is. Ha Yves Saint-Laurent nem lett volna, ma is minden meetingen kis szoknyában kéne feszítenünk.

Marlene Dietrich

A német színésznő eredetileg nem a divatszakmában utazott, de olyan lehengerlő és ellenállhatatlan volt a stílusa, hogy az a divat alakulására is hatott. A nyíltan biszexuális Dietrich ugyanolyan természetességgel pózolt szőrmében, mint öltönyben, szmokingban vagy éppen cilinderben dohányozva. Aktívan részt vett a Hitler elleni kampányokban, gyors észjárásának és magabiztosságának senki nem tudott ellenállni: viszonya volt Ona Munson színésznővel és Mercedes de Acosta íróval, de a Kennedy-fivérekkel, Frank Sinatra amerikai énekessel, Claudette Colbert amerikai színésznővel, Ernest Hemingway-jel és G. B. Shaw-val is hírbe hozták. Marlene Dietrich egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy a divat ne csak rebegő pillájú naivákat tekintsen kívánatosnak, és az erős, határozott nő képe számtalan későbbi tervező zsánere lett.

 

#MarleneDietrich 🤙🏼

Lauren Benson (@lilbabybenz) által megosztott bejegyzés,

 

Andreja Pejić

A boszniai születésű androgün modell Andrejként komoly sikereket ért el már az előtt is, hogy transz nőként coming outolt volna, nemátalakító műtétje után pedig legalább ilyen sikeres – ha nem még sikeresebb – modellként szerepel immár kizárólag női kifutókon. Dolgozott már együtt Jean-Paul Gaultierrel és Marc Jacobs-szal, rendszeresen felszólal a transznemű emberek jogaiért és nagyon sokat tett azért, hogy a divatvilág más szemmel kezdjen nézni a hagyományos női-férfi felosztásra. Ő egyébként a saját identitását „genderek közöttinek” írja le.

Borítókép: https://www.facebook.com/AndrejaPejicOfficial/