5 isteni nasi, ami nemcsak finom, de szépít is – receptekkel!
Mielőtt azt gondolnád, hogy már megint egy csodákkal teli, fogyasztó, ráncokat elmulasztó és örök életet ígérő listára kattintottál, jobb, ha előre tisztázzuk: ilyen nincs. Igen, a finom ételek szuper dolgok, ahogy a nasizás is. De olyan nem létezik, hogy egy tál snacktől szebb leszel. Olyan viszont van, hogy ha rendszeresen eszel egy-egy szuperkajából, jobban fogod magad érezni tőle és még a bőröd is szebb lesz. Ez a lista erről szól: isteni snackeket készíteni és enni igenis szabad, sőt kötelező, csak nem mindegy, miből.
Mindig feláll a szőr a hátamon, amikor találkozom valamelyik már-már általános igazságnak elfogadott diétaszabállyal. Ilyen például a “ne egyél hat után”, a “szénhidrát az ellenség”, és a “nasizás bűnözés” is. Én hiszem, hogy hat után igenis szabad enni (főleg, ha későn fekvő típus vagy), meg azt is, hogy a szénhidrát inkább a barátod, mint az ellenséged, és persze abban is hiszek, hogy a nasizás az egyik legjobb formája annak, hogy tápláld önmagad - persze csak akkor, ha jó alapanyagokból, rituálészerűen csinálod.
Amikor diétamániában szenvedtem, legalább 2-3 éven keresztül megvontam magamtól az isteni nassolnivalókat is, mert azt hittem, ez a kategória maga a bűn.
Pedig elképesztően finom, tápláló, és nem utolsósorban szépítő kajákról maradtam le. Ma már legalább tudom, hogy a péntek esti filmnézések közben elfogyasztott snackekkel az égvilágon semmi baj nincs, és örömmel eszem őket, tudván, hogy még a bőrömnek is jót tesznek. A most következő öt étel különösen.
1. Guacamole minden mennyiségben
Ez a mexikói avokádókrém olyan gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és antioxidánsokban, hogy a bőröd már akkor örülhet, amikor egy falatot megeszel belőle - de csak akkor, ha jól csinálod! Ha úgy döntesz, ez lesz a hétvégi nasi, felejtsd el a dobozos megoldásokat, és keverd ki te magad! Én úgy szoktam, hogy pépesítem az avokádókat, extraszűz olívaolajat, frissen facsart lime-levet, apróra vágott paradicsomot és lilahagymát, fűszereket (só, bors, chili), és egy icipici reszelt parmezánt teszek hozzá. Szinte az összes összetevője bőrbarát, főleg az avokádó és az olívaolaj (antioxidáns-, rost-, zsír- és vitamintartalmuknak köszönhetően), így nyugodtan eheted. Én teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú kétszersülttel, vagy mandulalisztből készült nachosszal szoktam tálalni. Nemcsak isteni és laktató, de brutális szépítőbomba is!
2. Levegő mellé is mandula
A mandulalisztnek van egy olyan jó tulajdonsága, hogy édes és sós kekszeket, sütiket is könnyű vele elkészíteni, ráadásul - szerintem - ezek általában finomabbra sikerülnek, mint a finomlisztes cuccok. Bizonyított tény, hogy a mandula E-vitamintartalma miatt segít a ráncok megelőzésében, sőt még az aknés bőrre is jótékony hatással van. Na, mit szólsz egy jó kis mandulás-chiás-fahéjas kekszhez?
Egy nagy tálban keverj össze két bögre mandulalisztet, két evőkanál chia magliszttel (vagy házilag ledarált chia maggal), két-három evőkanál fahéjjal, 3 evőkanál mézzel és 4-5 evőkanál narancslével. Két sütőpapír között nyújtsd ki a tésztát, szaggass belőle formákat, és süsd 180 fokon 10-15 percig! A legfinomabb keksz, ami még a bőrödnek is jót tesz.
3. Édesburgonya egész héten
Tudtad, hogy 100 gramm édesburgonyában megtalálható a béta-karotin (ami ugye az A-vitamin fontos alkotóeleme, egyben a bőr védelmezője) ajánlott napi mennyiségének négyszerese? A bőröd hálás lesz, ha eleget eszel belőle, ráadásul az egyik legfinomabb kaja a világon. Csinálhatsz belőle pürét, levest és sült krumplit is. A legjobb választás, ha valami tartalmasabb, igazán vitamin- és rostdús, szépítő nassolnivalóra vágysz.
4. Gombóc Artúr mennyiségű csoki
Na persze, csak a magas kakaótartalmúak jöhetnek szóba. A kakaó a bőröd egyik legjobb barátja: egy kísérletben az alanyok 12 hétig minden nap ettek valamennyi kakaóport, az eredmények pedig magukért beszéltek. A bőrük ruganyosabb és hidratáltabb lett, sőt még a napfénynek is ellenállóbbnak bizonyult annak köszönhetően, hogy javult a vérellátása (így több tápanyag tud eljutni a bőr mélyebb rétegeihez). Jobban jársz, ha ezentúl nem állsz ellen a kísértésnek, és eszel egy kis (alacsony cukortartalmú) csokit, vagy kakaóport, ha megkívánod az édes ízeket!
Nagy kedvenceim a semmiféle macerával nem járó, sütést sem igénylő receptek, ezek közül is a favoritom a zabos-kakaós-mogyoróvajas gyorssüti! Keverj össze fél bögre (cukormentes) mogyoróvajat egy nagy evőkanál mézzel, egy nagy evőkanál kókuszolajjal, két evőkanál cukormentes kakaóporral, egy bögre zabpehellyel, egy csipet sóval, és ízlés szerint friss vaníliával! Ha összegyúrtad, formázz belőle kekszeket, vagy gombócokat, és jól elkülönítve egymástól tedd őket a hűtőbe néhány órára. Fenséges délutáni nasi kávé mellé!
5. A tuti kombó: zöld tea és köményes keksz
Azt gondolom már tudtad, hogy a zöld tea szuper jó dolog: tele van antioxidánsokkal, gyulladáscsökkentő és kollagéntermelő hatású, így csak jól járhat a bőröd, ha rendszeresen iszod. Ha pedig lecseréled a délutáni cukros lattédat erre az italra és pár falat köményes kekszre, akkor belülről és kívülről is jobban fogod magad érezni. Tudtad, hogy a köménymag hozzájárul a bélrendszered egészségéhez, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású is? Én imádom ezt a kombót, a bőröm meg még inkább!
Keverj össze 175 gramm zabpelyhet 50 gramm zabpehelyliszttel, egy kávéskanál sóval, két-három kávéskanál köménymaggal, egy kávéskanál sütőporral, végül két (felolvasztott) evőkanál kókuszzsírral. Ehhez adj négy-öt evőkanál vizet (amennyit felszív), és hagyd állni egy kicsit! Formálj kekszeket belőle, 200 fokos sütőben süsd 20-25 percig, aztán csak élvezd a zöld tea és a kömény isteni kombóját.