6 élelmiszer, amit a dietetikus sosem venne le a polcról
Mivel folyamatosan keringenek komoly és kevésbé komoly hírek arról, hogy éppen mi egészséges és mi nem (ki tud már ezen kiigazodni?), mindig rákattintok szinte az összes olyan tartalomra, amit dietetikusok vagy táplálkozási szakértők támasztanak alá - én már tényleg csak nekik hiszek. Pont ezért gondoltam, hogy a tévhitek eloszlatása és a belső kérdéseim megválaszolása céljából végre felteszem a kérdést egy dietetikusnak: mi az a 6 dolog, amit soha nem venne le a polcról, még akkor sem, ha fegyvert fognának a fejéhez? Érdekes listát kaptam a kezembe...
1. A műlevesek
“Az egyik legkényszerítőbb tényező az időhiány, ami rendszeresen arra késztet minket, hogy a feldolgozott készételekhez nyúljunk.” - kezdi Huszár Zsuzsa, az Étrendező.info tulajdonosa, dietetikus. “Van azonban egy olyan kategória, amelynél a saját készítésű egészségest és az elképesztően káros műételt tényleg csak pár perc választja el, ez pedig a krémlevesek kategóriája: paradicsom, gomba, sütőtök, cukkini, borsó... Csak felrakjuk őket főni, közben lehet hajat belőni, gyereket öltöztetni, reggelizni. Rendkívül változatosan lehet fűszerezni, kell egy kis turmixolás és kész is. Jól záródó üvegben el is vihetjük - az élettani értéke pedig ég és föld a zacskós verzióhoz képest.”
Szerencsére a zacskós leves az egyetlen olyan kaja, amihez tényleg csak akkor nyúlok, amikor a halálomon vagyok és az ágyból se tudok kikelni - bár nyilván jobb lenne akkor is főzni...
2. A kollagénes italok
Zsuzsának ezekről is megvan a véleménye: “Sokféle olyan ital kapható, mely kollagéntartalmával kifejezetten a szépségápolást célozza meg. A kollagén valóban nagyon jót tesz a bőrrel, de azért vizsgáljuk meg az ital többi összetevőjét is. Amennyiben cukrot is tartalmaz, akkor a folyadékkal gyorsan felszívódva a vércukor- és az inzulinszintünk is megnövekszik. A felesleges inzulin hatására a bőr faggyút bocsát ki, ez pedig eltömíti a pórusokat, összegyűjti a baktériumokat, begyullad, és ez okozza a mitesszereket és a pattanást. Sőt jelentkezhet bőrirritáció, ekcéma, bőrpír vagy pikkelysömör.”
Durva, nem? Én például mindig azt gondoltam, egy kis cukor belefér, ha az az ital egyébként megannyi jótékony hatóanyagot is tartalmaz - és nem. Nagyon nem, ugyanis Zsuzsa folytatja a sort:
A cukorfogyasztás és az emiatt bekövetkezett folyamatok a szervezetben szabad gyököket hoznak létre, ezek pedig felgyorsítják az öregedés folyamatát. Csökken a kollagénszint, a bőr veszít rugalmasságából, és kialakulnak a ráncok. Tehát az itallal, amelyet a bőrünk öregedése ellen vettünk, pont azt érjük el, hogy öregszik a bőrünk. A kollagén viszont táplálékkiegészítő formájában (vagy cukormentes italban) valóban nagyon hasznos.
3. Kakaómassza, kakaós bevonó
“Ha egy termék összetevői között kakaós masszát vagy bevonót látunk, dobjuk el messzire, mert annak a kakaóhoz köze nincs, cserébe viszont bőségesen tartalmaz transzzsírokat. Nemcsak a szívünkre és az ereinkre van katasztrofális hatással a napi 1 gr feletti transzzsír-fogyasztás, de jelenleg nem létezik más olyan élelmiszer-összetevő, amely egységnyi élelmiszerre vonatkozóan nagyobb mértékű egészségkárosodást okozna, ezért a transzzsírok kizárása az étrendünkből alapvető fontosságú kellene legyen. Ezen termékek helyett fogyasszunk valódi kakaót, ami igazi szuperkaja, antioxidánsokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, ráadásul számtalan módon elkészíthető.”
Húha. Viszlát, édes csokis csigák, jó volt veletek...
4. Bármi, amiben nátrium-glutamát van
“Az E-számok sokakban már beindítják a vészcsengőt, azonban nem mindegyik jelent rosszat. Minden élelmiszer adaléknak van egy E-száma, ilyen a C-vitamin vagy a cékla például. Van azonban egy vegyület, amelytől jó távol tartani magunkat: ez pedig a nátrium-glutamát (E621), a legismertebb ízfokozó, a készételek és a gyorsétterem-hálózatok termékeinek jelentős összetevője. Fogyasztásakor depresszió, fejfájás, mellkasi fájdalmak, szapora szívverés jelentkezhet. Étvágynövelő hatása pedig elhízáshoz vezethet. Ha szeretjük a hamburgert, hot-dogot és a sült krumplit, országszerte számtalan kézműves hely közül választhatunk, ahol jó minőségű alapanyagokkal dolgoznak. Érdemes időnként kipróbálni a vegán verziókat is, a nátrium-glutamátot ugyanis főleg húskészítményekhez használják.”
Cseles, nagyon cseles... Én erről kivételesen tudtam, mert anno, amikor chipsfüggő voltam, érdekelt, mitől nem bírok leállni - és a kedvenceimben sorra ott volt a nátrium-glutamát. Már nem eszem chipset.
5. A szeletelt, zacskós fehér kenyér
“Az előre becsomagolt, szeletelt fehér kenyér időkímélőnek és finomnak tűnhet, azonban rendkívül káros élelmiszeripari Frankenstein. Tartalmaz cukrot, kukoricaszirupot és rengeteg adalékanyagot a puhaság és a hosszú eltarthatóság érdekében. Összetevői, az egyszerű szénhidrátok a finomított cukrokkal együtt a szervezetben szinte azonnal vércukorrá alakulnak, és pluszmunkát adnak a hasnyálmirigynek, végül pedig teljesen tönkretehetik azt. Kalóriatartalma pedig három-négyszerese egy sima szelet fehér kenyérnek. Ha ilyen fajta pékárut szeretnél vásárolni, válaszd a rozsos, teljes kiőrlésű variációkat.”
Azt mindig tudtam, hogy a fehér kenyér nemcsak rostokban szegény, de sokkal kevesebb tápanyag is van benne, mint a teljes kiőrlésű változataiban. Viszont arra azért nem számítottam, hogy fehér kenyér és fehér kenyér között is van különbség - például cukormennyiségben. Elég kiábrándító...
6. Cukros fehérjeszeletek
“Sokszor halljuk, milyen fontos a fehérje egy kiegyensúlyozott étrendben, főleg sportolás után vagy diétázáskor. Számtalan fehérjeszelet kapható, melyeknek a csomagolása azt sugallja, hogy egészséges termékről van szó (gyakran megtalálható rajtuk a sport-, fitt-, wellness-felirat is). Minden esetben nagyon alaposan tanulmányozzuk át a termékcímkét és az összetevőket. A legtöbb fehérjeszelet ugyanis tartalmaz cukrot, gyakran többfajta formában is, így kalóriatartalmuk meghaladhat egy teljes étkezését (!), ráadásul nemcsak fehérjéhez juttatják a szervezetet, de rengeteg más káros összetevőhöz is. Olyat válassz, ami természetes cukorpótlókat használ, mint a stevia, a xilit vagy az eritrit, és tömegének legalább 60%-a valóban jó minőségű, jól hasznosuló fehérje legyen.”
Szerencsére egy ideje már nem veszek ilyeneket, mert sosem ízlettek, ha egyáltalán ettem őket, akkor is csak a konditermi nyomásnak engedtem. Érdemes megjegyezni, miket kell szem előtt tartani vásárláskor, nálam már biztosan legalább hat tétel van a tiltóistán!