Szinte már az egyik hobbimnak számít a netes diéták nézegetése, mert - bevallom őszintén - bár manapság inkább általánosságban figyelek oda az életmódomra, azért néha elkap a motiváció, hogy végigcsináljak egy pár napos, esetleg pár hetes kúrát. De szigorúan csak akkor, ha dietetikusok ajánlják, és NEM kell hozzá semmit megvenni... Na, így bukkantam rá nemrég egy anti-aging, azaz öregedésgátló étrendre.  

Rögtön kattintottam. Nem csoda, hiszen nekem szólt a cikk: elmúltam 25, és pont most akarom még megelőzni, vagy (ó, bárcsak lehetne!) megállítani az öregedést.  

De aztán eléggé elborzasztott, amit ez a diéta előír. Először is, reggelire egy nagy pohár vizet és egy szem datolyát, esetleg egy marék mandulát ajánl. Az esti étkezések mellé megenged egy-két pohár bort, zacskós nasik helyett pedig zöldségeket, csirkét és magvakat javasol. Ja, és a kedvenc indokolatlanságom: minden nap kötelező meginni egy pohár tejet. No comment.

Én nem vagyok dietetikus, de azért annyit tudok, hogy ezek elég nagy hülyeségek - ám biztonság kedvéért megkértem Huszár Zsuzsa dietetikust, az Étrendező tulajdonosát, hogy segítsen nekem. A kérdésem annyi volt, hogy van-e értelme ennek a diétának, és ha nincs (amire bármennyi lóvét feltennék), mégis mit érdemes akkor az öregedésgátlás érdekében enni? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sarah Newland🍃Nutritionist (@happybellynutmed) által megosztott bejegyzés,

Ez egy nagyon furcsa diéta, szinte csak a reggeli pohár víz az elfogadható benne 

- kezdte Zsuzsa az elemzést. (Én pedig bárcsak fogadtam volna egy súlyosabb összegben arra, hogy hülyeség ez az étrend!) A dietetikus szerint reggelire a mandula és a datolya egyáltalán nem elég, ráadásul a datolyában fruktóz van van, a mandula pedig olajokban gazdag, tehát tök értelmetlen ezeket cserélgetni reggelente. 

Szerinte az esti pohár borról szóló szabály is túlzás (hiába a sok megnyugtató tanulmány és kutatás), és elnagyolt következtetéseken alapszik. Zsuzsa inkább vörösszőlő-mag őrleményt javasol, ha a borban található antioxidánsokra és polifenolokra vágynál - mert csak arra vágysz, amikor bort iszol, ugye?

De a szakértő a nasis részt is szétszedte - imádtam, amit erre mondott: 

Ha a saláta működne nasiként, nem lenne elhízott ember a világon. A csirke sem számít nasinak, úgyhogy ez is felejtős. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Academy of Beauty Nutrition (@beautynutritionacademy) által megosztott bejegyzés,

Egyedül a magvakat okézta le, szerinte egy maréknyi nem sózott dió, mogyoró, mandula szinte mindig jó választást lehet. De a tejet nagyon ellenzi.  

A világ népességének 75%-a laktózérzékeny, és ez a szám egyre csak nő (az autoimmun betegségekkel együtt). A tejben található laktóz, azaz tejcukor egyáltalán nem anti-aging összetevő, hiszen nemcsak gyulladásos folyamatokhoz járul hozzá, de a bőr öregedéséért is felelős lehet. 

Ha nem hiszel Zsuzsának, akkor higgy nekem: mióta nem iszom tejet (pedig nem produkáltam soha laktózérzékenységre utaló tüneteket), sokkal szebb lett a bőröm, és a pattanásaim is nagyon mértékben enyhültek. Mivel már nem egy tejes (tehát cukros) kávéval indítom a napom, nem nyomom fel a vércukorszintem, így az étvágyam és a bőröm háborgása is csökkent... Csak ajánlani tudom a tejmentességet! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oat Pantry (@oatpantry) által megosztott bejegyzés,

Mivel elég hamar rájöttünk, hogy ez a diéta teljesen kuka, a következő kérdésem az volt, hogy akkor mi az anti-aging táplálkozási alapja. Magyarul: mit egyek, ha nem akarok megöregedni (se kívül, se belül)? 

Ilyenkor az a kérdés is felvetődik, mit értünk öregedésgátlás alatt: bőrfeszességet, ránctalan arcot, vagy a szervezet egészét érintő jóllétet? A legjobb, ha mindezekre odafigyelünk, és komplex anti-aging életmódot folytatunk. 

MINIMUM napi két liter víz  

Zsuzsa szerint vannak alapvető dolgok, amiket meg kell tennünk az egészségünkért, és az egyik ilyen nagyon alap tevékenység a hidratálás. Ehhez azt hiszem, nem kell többet hozzáfűznöm: igyál nagyon sok vizet! (Zsófi egyébként ebben a cikkében megírta, hogyan.) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Health & Fitness Tips (@fitpeople.tips) által megosztott bejegyzés,

Cukor és mesterséges élelmiszerek kerülése 

Döbbenetes, hogy mennyi bolti kajában van már valamiféle mesterséges tartósító, ízfokozó, színezőanyag, és persze cukor. Erre csak egy megoldás van: mindig nézd az összetevőlistát, és igyekezz elkerülni ezeket az anyagokat! 

Jó alvás 

A jó melatonin termelés miatt az elalvás előtti órában már ne használj elektronikus eszközöket (olyanokat, amik kék fényt bocsájtanak ki). Ha ez elkerülhetetlen, használj sárga védőszemüveget! A lényeg, hogy minél nyugodtabb és zavartalanabb legyen az alvásod.

Célzott táplálékkiegészítők 

Zsuzsa hangsúlyozza, hogy a Q10 aktiválja a sejtek energianyerését és antioxidánsként is hatásos, úgyhogy mindenképpen megér egy próbát. Az L-arginin nevű aminosavat pedig azért érdemes szedni, mert javítja a vérkeringést. A dietetikus szerint ezt sokan nem veszik figyelembe az egészséges életmódhoz választott táplálékkiegészítőknél, pedig nagyon fontos: ha javítod az oxigén, a tápanyagok, a folyadék és a hormonok szállítását a sejtekhez, azzal nagyon sokat segítesz a hosszútávú egészségeden (és a megfelelő tápanyagfelszívódáson is).  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

GLOWWA® (@glowwabeauty) által megosztott bejegyzés,

Gyulladáscsökkentő élelmiszerek 

A dietetikus azt mondja, az összes zöldség és gyümölcs hozzájárul a szervezeted gyulladásos folyamatainak megállításához - próbáld meg úgy kialakítani az étrendedet, hogy minden napra jusson egy jó adag mindkettőből! 

Időszakos böjt 

A test cirkadián ritmusán alapuló étkezés a sejtek természetes regenerációjáért felel, egérkísérletekben teljesen megállította az öregedést, így csak ajánlani tudom – tette hozzá a szakember.  

Ha pedig kíváncsi vagy, mi is ez pontosan, akkor olvasd el ezt a cikkünket!