Ezért kattantunk most rá sokan a világjárványos filmekre
Hogy mit csináltam, amikor tudatosult bennem, hogy ez a vírus, amiről hetek óta hallani, minket is elért? Bevásároltam a patikában, hogy a pánik közepén ne kelljen fél órákat sorba állnom és leltárt készítettem, hogy áll a spejzünk tartalma. Ja, és kigugliztam, hogy melyek a legjobb „vírusos” filmek. Ez tök normális, ugye?
Ha normális, ha nem, abból is látszik, hogy nem vagyok egyedül ezzel a kattanásommal, hogy az utóbbi hetek legtöbbet letöltött filmje a 2011-es Fertőzés, aminek a megjelenésekor korántsem volt akkora felhajtás, mint napjainkban. Hogy miért? Aki esetleg nem látta (és/vagy nem is szeretné megnézni) annak annyit elárulok, hogy a film zavarba ejtő pontossággal vetíti elő azt a helyzetet, amiben most benne vagyunk.
A lassan tízéves filmben szintén Kínából, egy piacról indult el a járvány, a legfőbb tünetek közé tartozik a magas láz és köhögés, ami -köszönhetően a légi közlekedésnek -, hamarosan bejárja az egész világot. A vírus első, feljegyzett fertőzöttje pedig egy átlagos családanya.
Aznap, mikor családilag az első napunkat kezdtük meg itthon (csak nekem tűnik úgy, mintha ezer éve lett volna?) megkértem a férjem, hogy töltse le a filmet. És, bár mindig is imádtam a katasztrófafilmeket, ez most másképp hatott rám. Naná, hisz ellentétben a tornádókkal és húsz méter magas szökőárakat meglovagoló zombikkal, eddig ezek a helyzetek mindig olyan elérhetetlenül messzinek tűntek. (Remélem, itt Kőbányán a zombiktól ezután sem kell tartanom.)
A film felénél tartottunk, amikor megkértem a férjem, hogy kapcsoljuk ki. A sok, telefonomra érkező koronával kapcsolatos friss hír, és az anyukámmal folytatott beszélgetések után arról, mikor láthatja az unokáját, nem bírtam több ijesztő valóságot megemészteni.
És akármilyen rossz is ezt kimondani, a fikciónak indult mozi egy kicsit dokumentumfilmmé változott, ami a mi életünket mutatja be. De vajon ezt miért jó nekünk látni? Bryce és Jackie Zabel (a Pandemic című zombis-vírusos tematikájú film írói) szerint az egyik ok az lehet, hogy szeretnénk legalább nyomokban látni, mi is várhat ránk. A filmeket pedig azért érezzük jó választásnak, mert van elejük, közepük, végük, ami, az esetek nagy részében, pozitívan végződik.
Jót tesz a nézőknek, ha azt látják, hogy egy vakcinát még azelőtt sikerül kifejleszteni, hogy kihalna az emberiség
-mondja Zabels. Ráadásul még tanulhatunk is a főhősöktől, és szembesülhetünk vele, hogy miért fontos követni a szakember, orvosok, virológusok figyelmeztetéseit és utasításait. Mint például azt, hogy #maradjotthon. És nézz inkább filmeket.