A testbeszédünk bizonyítottan hatással van arra, hogy szimpatikusak leszünk-e másoknak, vagy sem, sőt néha még a titkainkat is elárulhatjuk vele, persze tudattalanul. Általánosságban elmondható, hogy lerí rólunk, milyen éppen a kedvünk, mennyire vagyunk rendben magunkkal – még akkor is, mikor eszünk ágában sincs ezt közölni, és ennek a sokszor az önkéntelenül tett gesztusaink az okai. 

Nem véletlen, hogy a szociálpszichológia területe ennyit kutatta és kutatja mai napig a témát, hiszen az alapvető sajátosságaink nagyon hasonlóak, ezért képes annyi mindent elárulni rólunk a testbeszédünk. De mik is ezek a jelek, és hogyan használhatjuk őket?

Vegyük például az első benyomásokat: lehet, hogy nem is gondolnád, de  tudományosan bizonyított, hogy nagyjából 10 másodperc megfigyelés alatt olyan összetett képet vagyunk képesek alkotni valakiről, hogy több oldalt tudnánk írni róla ha valaki megkérne rá. Ezt a képességünket pedig minden egyes nap használjuk: a buszon, amikor valaki felszáll, megnézed, és kész a kép.  Vagy egy randin, amikor megérkezik a pasi: a szenzoraid elképesztő gyorsasággal érzékelik a járásmódját, a gesztusait, a testtartását. 

De meg is fordíthatjuk a dolgot: ha el akarod bűvölni a randipartneredet, fektess nagy hangsúlyt az első 10 másodpercben használt gesztusaidra, nonverbális jeleidre. 

Például kifejezetten hasznos, ha a szemkontaktust nem csak egy-egy pillanatra veszed fel, hanem folyamatosan tartod, amíg a másik beszél - ettől vonzóbb leszel, mert megadod az illetőnek azt a figyelmet, amire vágyik. Ő ezt persze nem fogja magában tudatosítani, elég, ha te tisztában vagy vele, és ügyesen alkalmazod ezt a technikát. 

Több kutatás jutott már arra a következtetésre, hogy jobban megkedveljük azokat, akik nonverbális úton is kifejezik az érzelmeiket, mint azokat, akik zárkózottak, vagy megpróbálják elfojtani az érzéseiket. Nyilván, ha szíved szerint állandóan fanyalognál (bár gondolom nem ez jellemző rád), akkor nem kell megfogadnod ezt a tanácsot, mert ezzel nem biztos, hogy erős szimpátiát fogsz kelteni. De ha örülsz, valami tetszik, vagy feldob, azt bátran mutasd ki. Akár munkamegbeszélésen vagy, akár a vőlegényed szüleinél, akár a jógaórán - mert aki önazonos, az sokkal szimpatikusabb és vonzóbb, mint az, aki nem mer mondjuk felnevetni, mert “mit gondolnak majd mások”. 

A leszegett fej bűntudatot sugároz

Ami még megfogott, amikor a nonverbális jelek és azok üzenetei után kutattam, az a nyitottság fontossága - testtartással, odafordulással, szemkontaktussal. Nekem például rengetegszer mondták már azt a barátnőim, hogy ha valaki érdekel, vagy tetszik, akkor érdemes teljesen hidegen viselkedni, mintha nem is létezne a pasi, mert azzal majd felkeltem az érdeklődését. Ez viszont nem feltétlenül jó tanács. Bizonyos jelek, amiket adsz, segíthetnek abban, hogy vonzalmat ébressz a neked tetsző férfiban – például ha egyenes testtartással, teljes felsőtesteddel felé fordulsz, tartod vele a szemkontaktust, ülés közben felé fordítod a tenyered, vagy rámosolyogsz.

De ezeket ne félj például állásinterjún sem bevetni, hiszen ugyanúgy tökéletes jelek arra, hogy szimpátiát ébressz a munkaadódban, sőt, még egy üzleti megbeszélésen is kiváló taktika lehet. Kivéve az érintést: azt csak olyan ember társaságában használd, akivel szeretnél intimebb viszonyba kerülni. Ha pedig egyenes háttal, “büszke” testtartással, bátor gesztusokkal kommunikálsz, sokkal lehengerlőbb lehetsz akár a következő prezentációdon, akár a társasági vacsorán, amire hivatalos vagy. 

Érdemes arra is figyelned, hogy ne szegd le a fejed semmilyen helyzetben, mert az bűntudatot sugároz, de a folyamatos oldalirányú mozgatását is kerüld, mert bizonytalanságot jele. Figyelj a tartásodra, húzd ki magad, és próbálj ügyelni a mimikádra is. Mielőtt szemüveget csináltattam,  a folyamatos hunyorgásom kissé szigorú, ellenszenves hatást keltett másokban, mert úgy ráncoltam a homlokom, mintha mindig valami bajom lenne. Ezt már szerencsére korrigáltuk az optikusommal, de sokan félreérthettek közben, pedig én csak rendesen akartam látni... Erős jelzés a szájtartás is - ha elhúzod, nyilvánvaló a nemtetszésed -  a szemöldököd mozgása, és a mosolyod is.

Forrás: Eliot R. Smith, Diane M. Mackie, Heather M. Claypool: Szociálpszichológia (Elte-Eötvös Kiadó, 2016)