Biztos vagyok benne, hogy már ezer helyen olvastad, hogy a mentális egészséged érdekében és az (önkéntes) karantén okozta stressz enyhítésére meditálj és relaxálj.  Nos, igen, ezt a cikket is ezekkel fogjuk kezdeni, mert ha az ember ismeri és betanulja ezek megfelelő technikáit, akkor valóban hatalmas életminőség-javulás vár rá. De elöljáróban, megnyugtatásul azt is tudom mondani, hogy ha ezek nem jönnek be, távol állnak tőled, akkor szerencsére van még pár kevésbé „tudományos” módszer is. De menjünk is végig a lehetőségeken!

Relaxáció/meditáció

Először is a kettő nem összekeverendő, bár valóban elég hasonlóak és mindkettő nagyfokú koncentrációt igényel. Biztos milliószor hallottál is már róluk, ezért most inkább abban próbálunk segíteni, hogyan indulj el ezeken a vonalakon, mert bárhova nézel a neten, számtalan tippet, trükköt fogsz találni.

Nos, amit én relaxáció néven a pszichológusomtól tanultam (tehát igyekszem bízni abban, hogy ez valóban jó módszer), az egyfajta testcsekk. Gyakorlástól, igénytől függően lehet ez 10-20 perc (vagy akár több is, de a kevesebb kicsit túl rövid), és az ereje abban rejlik, hogy nagyon alaposan végigmész a tested minden porcikáján és elképzeled, hogy a lábaid, karjaid, fejed stb. nehezek és melegség árad szét bennük. A megfelelő gyakorlás érdekében érdemes egy-egy testrésznél megállni és többször elismételni, amolyan mantraként, hogy például a „két karom nehéz”, a következő körben, hogy a „két karom meleg”, majd újra visszatérni, hogy a „két karom nehéz és meleg”.

Ehhez nagyon hasonló a számomra szintén szakember által javasolt és tanított meditációs gyakorlat, a mindfullness meditáció. Ennél a módszernél a légzésedre figyelsz nagyon oda és a légzésed szabályozásával, rákoncentrálásával mész végig a testeden. Ez egyébként mostanában egy szuperdivatos technika, tele vannak az app store-ok ebben segítő alkalmazásokkal. Én bevallom, hogy anno, mikor elkezdtem az egészet, letöltöttem az első „mindfulness” nevű, kék ikonú appot és azóta is ezt használom, bár ma már vannak olyan szupertrendinek számító alkalmazások is, mint a fizetős „Headspace”, amit celebek és influencerek használnak.

meditacio.jpg

De ez nagyon fontos: nem az a lényeg, hogy milyen útmutatással gyakorlod a technikákat, hanem az, hogy kőkeményen, tényleg gyakorold őket, hogy reflexszerűvé váljanak és bármilyen helyzetben elő tudd venni, azt amelyik neked bevált!

Az én tapasztalataim szerint egyébként mindkét módszer ereje főleg abban rejlik, hogy nagyon az itt-és-mostban tartanak benne, ami különösen stresszhelyzetben azért fontos, mert jellemzően vagy egy múltban már megtörtént dolog váltja ki a szorongást, vagy valami olyan, ami a jövőben fog bekövetkezni. Ha szorongunk, nagyon ritkán vagyunk a jelenben, pedig pont erre lenne a legnagyobb szükségünk.

Netflix & Candy Crush Saga

Akkor sem omlik össze a világ, hogy úgy érzed, a relaxáció/meditáció nem a te utad, máshogy is lehet chill. Például azzal, hogy játszol! Igen, tölts le a telódra játékokat, és nyomogass! Nyilván ez nem egy tudományosan nagyon megalapozott és gyakran hangoztatott tipp, de igazából nyomogatni egy Candy Crush Sagat, vagy végigvinni valamilyen kalandjátékot, hihetetlenül ki tud szakítani abból a szörnyű, szorgást okozó spirálból, hogy folyamatosan a híreket csekkold, a cseten beszélj a járványról és két ilyen között még végiggörgesd a rémhíreket a Facebookon is. 

Ha egy játék leköt, nem szívesen lépsz ki belőle ilyenek miatt, és ha csak egy órára le tudsz ezekkel állni, máris annyival kevesebb stressz ért aznap.

Pro tipp: a teljes kikapcsolódás érdekében még valami netfilxes sorozatot is benyomhatsz, ami nem nagyon érdekel, de arra pont jó, hogy ha a játékról elterelődne a figyelmed, akkor ott van máris valami más, ami leköti.

Firkálj!

Az elmúlt években baromi divatosak lettek a (felnőtt) színezők, ami egyrészt egy szuper dolog, másrészt kicsit olyan benyomást kelt, mintha csak ezekkel lehetne rajzos módon feszültséget oldani. Pedig ez egyáltalán nem igaz. Tényleg baromi jól kikapcsol, lelazít, figyelemelterel a firkálgatás és a színezés, de ehhez se mindenféle színes ceruzára, se egy előre megszerkesztett foglalkoztató-füzetre nincs szükség! Bőven elég, ha van egy működő tollad és találsz némi kockás papírt otthon, és valamilyen általad kitalált rendszer szerint elkezded színezgetni a kockákat. A végeredmény lehet, hogy kevésbé lesz impresszív az Instán, de nyugtasson a tudat, hogy nem is azért csinálod, hanem a lelki egészséged érdekében.

mediatci3.jpg

Vedd elő a seprűt!

És repülj! Hahaha. Nem, sajnos nem erről van szó, hanem tényleg arról, amit a seprűvel átlagos mugliként tudsz csinálni: takaríts! De nem kell ennek azonnal a porszívózásnak lennie, bármilyen más házimunka is teljesen jó, amivel el lehet pepecselni. Teregess, mosogass, vasalj! Ezek mind olyan dolgok, amiket csak elkezdeni nehéz, ám mikor már benne vagy, meglepően jól kikapcsolnak, nem mellesleg pedig még olyan szempontból is hasznosak, hogy érzed valami produktívat is tettél. Magadra büszkének lenni, örülni, hogy elvégeztél valamit, szétnézni és a harmonikus rendet látni, pedig önmagában nyugtató hatású. ÉS ugyanez igaz a sportolásra is!

Bár most sok helyen azt olvashatod, hogy jógázz, mert az a stresszoldó mozgások non plus ultrája, azzal sincs semmi baj, ha neked meg nem jön be. Eddz másra! Teljesen mindegy, csak mozogj, hogy felszabadítsd az endorfinokat és eltereld a figyelmed!

Egyébként, ha jobban belegondolsz, valójában a legjobb stresszoldó tevékenységek nem azt várják el tőled, hogy kiürítsd magad és csak lebegj képzeletben a nagy semmiben, hanem épp azzal oldják a feszültséget, hogy kőkemény koncentrációt követelnek meg tőled. Ez pedig logikus is, hiszen tök mindegy, hogy a légzésedre, az előtted kiszínezendő kockákra, vagy a következő pályára jutásra fókuszálsz-e épp, a lényeg, hogy nem a stresszt okozó dolgokon agyalsz, vagy azokat próbálod erőszakkal kizárni, hanem egyszerűen csak másra figyelsz, de arra nagyon. Szóval talán a legfontosabb tipp, hogy találd meg azt a dolgot, ami leköti a koncentrációdat ennyire, viszont arra ügyelj, hogy ez valóban valami szabadidős tevékenység legyen (igen, a takarítás is az, csak még hasznos is), és semmiképp ne a munkád!