Mennyibe' és mennyire fáj? - avagy minden, amit a tetováláseltávolításról tudni akartál
Általában tetoválást az ember tudatosan és jól megfontolt szándékból készíttet, de van a „pedig akkor még jó ötletnek tűnt” kategória, és arra is akad példa, hogy egy kedvelt minta az évek alatt ilyen-olyan okból is szétesik, elmosódik, és valamit tenni kéne vele. A jó hír, hogy ma már egyre profibb technológia áll rendelkezésre ahhoz, hogy ki lehessen „radírozni” az esetleges baklövéseket. Utánajártam annak, mi a menete, és hogy valóban teljesen eltüntethető-e egy tetoválás, legyen szó egy elfuserált szemöldöktetkóról vagy egy "szeretlek, Feri" feliratról.
Bár az interneten böngészve belebotlottam ecet, pálinka, só és cukor elegyéből készült tetováláseltávolító csodaszerbe is, valahogy az az érzésem, hogy egy hasonló elegy még a kisfiam által filctollal rám pingált krikszkrakszot se mosná le - cserébe olyan szagom lenne tőle, mint egy cefrés hordónak. Sokan írnak csodakrémekről és alapozókról is, ezek többségét színészek is alkalmazzák, például Angelina Jolie tetkóit is így fedik le a filmekben 1-1 szerep erejéig - de ezek nyilván csak átmeneti megoldást jelentenek.
Korunk legnépszerűbb és legmodernebb technológiája a lézeres tetováláseltávolítás. Ez a 80-as évektől kezdve váltotta fel a kevésbé hatékony eljárásokat, mint a dermabrázió (a bőr lecsiszolása) vagy a kimetszés. Régebben csak plasztikai sebészeti úton lehetett tetoválást eltávolíttatni, ez viszont nagyon drága és fájdalmas volt. Ha a bőr felsőbb rétegeibe fecskendezték a tintát, akkor úgynevezett tangentiális kimetszést végeztek, ez a bőr felső rétegének szó szerinti eltávolítása. Túlságosan mély tetoválások esetén a bőrt teljesen ki kellett metszeni és máshonnan pótolni. A legmodernebbnek és a legbiztonságosabbnak is a lézert tartják ma, viszont ezzel a módszerrel csak a kék, a fekete, illetve esetleg a piros némelyik árnyalata távolítható el - ha színes tetoválásod van, nem is érdemes belekezdeni a kezelésbe. Ráadásul nem is minden testrészen alkalmazható.
Az egyik barátom is átesett lézeres tetoválás eltávolításon kb. 6 évvel ezelőtt. Egy tenyérnyi méretű sárkány volt a vállán, melyet még 1999-ben csináltatott, és mivel nem a legjobb minőségű festékkel készült, - hiába ápolta szakszerűen - idővel összemosódott, kifakult, kipixelesedett, ráadásul fogyás-hízás-izmosodás következtében a bőre is megrepedt, így szinte „kilyukadt” a minta.
Mintha csak lett volna egy baró autóm, amiben szakadtak az ülések. Két választásom volt: vagy telibe nyomjuk feketével, vagy eltávolíttatom annyira, hogy egy másik mintával le lehessen fedni - én az utóbbit választottam. A sárkány szárnyai egy kezeléssel kijöttek, a teste jóval masszívabb volt, így az beleépült az új tetoválásomba – mesélte Mirkó.
Ő évtizedek óta tetováltat, így a fájdalomküszöbe is már kicsit más, azt mondja, neki nem igazán fájt a lézer, inkább furcsa volt, mintha sok kicsi, izzó tűvel érnének hozzá. Egy idő után persze sajgott az egész. A kezelés végeztével pedig egy merő vízhólyag lett és férfiasan bevallotta, össze kellett szorítania a fogát, mikor először bekrémezte hidratálóval - az így keletkező seb ugyanis gyakorlatilag égési sérülésnek számít.
Heg nem lett a bőrén, sőt, mint mondja, szebb lett, mint volt. Ugyanis a tetoválása anno begyulladt, így keletkezett rajta egy domborulat, ami a lézertől teljesen elmúlt. A lézersugár miatt egyébként elképzelhető, hogy a kezelt területen kikopik a szőr, de a bőr is pigmentfoltos lehet. Mirkó minden szabályt betartott, a kezelés után pihentette, krémezte, és sok vizet (napi 8-10 pohár) ivott, hogy segítse a festék kiürülését.
Számára nem az volt a cél, hogy teljesen eltüntesse a tetoválást (hisz készült rá új minta idővel), és szerinte ezt nem is lehet kivitelezni. „Olyan ez, mintha egy fába karcolnál, kiszíneznéd, majd azt kiradíroznád. A szín eltűnik, de a karc ott marad.”
Léki Norbert, az Invictus Tatoo lézeres tetováláseltávolítója is azt mondja, nagyon egyénfüggő, milyen lesz a végeredmény. Van, akinek két alkalom után kijön az egész, van, akinek tíz alkalom sem elég. A kezelések egyébként 6-8 hetente ismételhetőek meg.
Egy patikában kapható, égési sérülésekre való krémet szoktam ajánlani a lézerezés után, ezzel kell kenni és kötözni 4 napig, valamint egy hétig nem szabad áztatni, mert akkor hegesedhet, kifehéredhet, vagy megváltozhat a bőr szöveti textúrája.
Azt is megtudtam tőle, bár használnak érzéstelenítő krémet, az maximum 30 százalékban segít, mert nem igazán érzésteleníthető a bőr. Legjobban a szemöldök fáj, utána a csukló, valamint az ember oldala, illetve ahol vékony a bőr.
Klinikákon is végeznek lézeres tetoválás eltávolítást.
Közvetlenül a kezelés előtt érzéstelenítő krémmel kenik be az adott felületet, majd 15-20 perc elteltével alkoholmentes folyadékkal letisztítják azt. Ezt követően a páciens védőszemüveget kap, mielőtt elkezdődik az eljárás. Egyszerre maximum egy 20x20 cm-es felület kezelhető. Ha ennél nagyobb a tetoválás mérete, 2 hét elteltével újra megismételhető a fennmaradó területen a procedúra – mondta Máyer Rita, az Aesthetica Orvosi Központ munkatársa.
A sikeresség mértékét a tetoválás típusa is meghatározza: a színe, a festékanyag mennyisége, a bevitel mélysége, hogy milyen régi, vagy hogy mely országban készült. Például az amerikai szalonok egy nagyon erős tintát alkalmaznak nagy mennyiségben, a tengerentúlon készült tetoválások színe is eltérő lehet az európai szalonokban készültekétől, emiatt nehezebben tüntethetőek el. A halványodás mértéke a bőrben lévő ún. falósejtek aktivitásán is múlik.
Arról megoszlanak a vélemények, hogy miket nem szabad a kezelés előtt csinálni, van, aki azt mondja, már 4-6 héttel előtte tilos a szolárium és a napozás, mások szerint az a fontos, hogy ne legyen leégve az ember, és csak közvetlenül előtte 1-2 nappal ne menjen szoláriumba, napra. Amivel tudsz egy kicsit magadon segíteni: ha nagyon hidratált bőrrel érkezel (azaz sokat krémezed), ugyanis minél szárazabb a bőr, annál jobban fáj a beavatkozás. A kezelések között és után javasolt magas faktorszámú fényvédő krémet is használni.
A lézeres tetováláseltávolítás ára elég borsos, a legkisebb, kb. 3*3 cm-es tetoválások alkalmanként olyan 6500 forinttól indulnak, egy nagyobb minta elérheti az alkalmankénti 20-40 ezer forintos árat is. Minden esetben egyénileg számolják ki, az ár ugyanis függ a tetoválás méretétől és a szükséges kezelések számától. A legtöbb helyen ingyenes konzultáción kérhető tájékoztatás.
Azt már tudjuk, hogy a színes tetoválások eltüntetésével próbálkozni sem érdemes, de azoknak sincs jó hírem, akik a sminktetoválásukat szeretnék eltüntetni. A lézer fénye miatt szemhéj tetoválás eltüntetését senki nem vállalja, a szájtetoválást nem minden lézer viszi, szemöldöknél pedig csak a fekete távolítható el sikeresen, a barna például nem. A kezelés nem korhoz kötött, de 18 év alatt szülői beleegyezés szükséges. Érdemes professzionális helyet keresni lézeres tetoválás eltávolításra, ha ugyanis rosszul van beállítva a gép, súlyos égési sérüléseket is okozhat.