“Ahhoz, hogy megértsd, hogy a legjobb barátnőd szépsége, sikere miért vált ki belőled negatív érzelmeket - elkeseredettséget, depressziót, féltékenységet, irigységet, elutasítást, utálatot, a paletta nagyon széles-, segítségül kell hívnunk az evolúciós pszichológia tudományát  - kezdi G. Tóth Kinga pszichológus. 

Az emberi faj fennmaradása múlt azon, hogy az ember csoportokba tömörüljön, és könnyedén megkülönböztesse saját csoportjának tagjait más csoportok egyedeitől. Egy kőkorszaki embernek akkor volt jó esélye egy-egy kritikus helyzetet túlélni, ha sikeresen felismerte, ki az, aki nem hozzá tartozik, és elkerülte. Azóta persze a világunk gyökeresen megváltozott, erre a csoporttag-azonosításra és az elkerülő reakcióra már nincs szükségünk, de fontos megérteni, hogy abban a pillanatban, amikor a barátnőnkkel szemben irigység, esetleg elutasítás vagy gyűlölet jelenik meg bennünk, ez az ősi gondolkodás kapcsol be.

Érdekes megközelítés, már-már felszabadító a gondolat, hogy “foghatom” az irigységemet valamiféle evolúciós okra, egy régen berögződött viselkedésre. Kinga a lelki folyamatok hátterével folytatta a jelenség magyarázatát: 

Amikor a barátnőnkre nézünk, voltaképpen az önértékelésünket tesszük próbára. Ha valakinek alacsony az önértékelése, akkor kifejezetten jellemző rá, hogy másoknak csak azokat a tulajdonságait szúrja ki, amelyekben ő saját magát gyengébbnek érzi. Ha ez az alacsony önértékelésű személy unalmasnak találja a barna szemszínét és az egyenes haját, akkor fájóan szebbnek észleli majd a barátnője kék szemét és göndör haját. 

Kinga szerint ráadásul hajlamosak vagyunk a saját jó tulajdonságainkat alulértékelni vagy akár figyelmen kívül hagyni, míg a barátaink előnyös tulajdonságait felnagyítjuk. Ez tőlem sem áll távol, sőt, a fordítottja sem: a barátnőimmel sokkal engedékenyebb vagyok, mint magammal, sokkal több szeretettel tudok rájuk nézni, így hát a rossz tulajdonságaikat sem úgy kezelem, mint a saját gyengéimet. Ha az egyik barátnőm hízik két kilót, észre sem veszem - de ha én szedek fel ugyanennyit, akkor világvége van.

Tehát az a külső jellemző vagy vonás, amit a másikon látunk, amit a másiktól irigylünk, nem feltétlenül szebb vagy jobb, mint a miénk. Inkább csak nagyobb hangsúlyt fektetünk rá a kelleténél.

Kinga szerint ezt a problémát felnagyítja még egy tényező. Az emberi civilizáció elmúlt 2000 évében a szépség összekapcsolódott más pozitív tulajdonságokkal is. Ha valakit szépnek vagy magunknál szebbnek látunk, automatikusan azt gondoljuk, hogy ő sikeresebb, okosabb, gazdagabb, satöbbi.

Abból indulunk ki, hogy ha a barátnőm az én csoportomba tartozik, akkor neki kutya kötelessége ugyanolyannak lenni, amilyen én vagyok. Ha azt látom, hogy mégsem, akkor előfordulhat, hogy egy másik csoport tagjaként fogok rá reagálni rá, ami kiválthat belőlem akár elutasítást is. Ha az összehasonlítás alapja a szépség, akkor a szépséghez automatikusan kapcsolom a jobb előmenetelt, a sikert, és végül úgy érzem, hogy nem elég, hogy a barátnőm szebb nálam, még sikeresebb is lesz, és így kerülhet képbe a féltékenység, vagy az irigység.

Szóval sokkal összetettebb a kérdés, mint azt elsőre gondoltam volna. A barátságot persze mindenki szeretné megtartani, én is. Az, hogy az ilyen helyzeteket az életében ki hogyan tudja kezelni, az egyéni dolog.

Van, akinek az tesz jót, ha "megfejti" a dolgokat. Ha te is ilyen vagy, tényleg jól jön, ha szánsz 5 percet arra, hogy az evolúciós hátteret átgondold. De az is lehet, hogy az segít, ha egyszerűen dolgozol kicsit az önértékeléseden, és tudatosan próbálod reálisabban látni saját magadat, és másokat is.

Én például biztosan megpróbálok majd olyan szemmel nézni magamra, mintha a saját barátnőm lennék, és akkor valószínűleg egy kicsit elnézőbb is leszek magammal szemben, legyen szó akár a felszedett két kilóról, akár a pattanásokról. Kinga még azt is javasolja: ha már összehasonlítod magad másokkal, ne csak egyetlen tulajdonság mentén tedd! Ha például a barátnőd sokkal magasabb és hosszabb combú nálad, akkor keress magadon egy olyan jellemzőt, amiben viszont te vagy erősebb, így az irigység érzése is gyengül majd.