Tényleg szépítenek és gyógyítanak a kristályok, vagy kamu az egész?
Sokan gyógyító, szépítő erőt tulajdonítanak a köveknek, ásványoknak. Ha beírod a Google-be a 'gyógyító kristályok' kifejezést, számtalan webshop ugrik fel, ahol - a pár ezer forintostól az elég szemtelen összegekig - meg is veheted az egyébként mutatós csecsebecséket. A depressziótól kezdve az önbizalomhiányon át a cukorbetegségre, nőgyógyászati problémákra, fogyásra, bőrproblémákra, meddőségre, párkapcsolati problémákra, magas vérnyomásra, de még az agyhártya-gyulladásra is, szóval mindenre és mindenre IS ajánlanak köveket. Néhány kristályt pedig egyre több kozmetikában is alkalmaznak a kezelések során. De vajon tényleg működnek, vagy kamu az egész?
Tóth Katalin aranykoszorús kozmetikus mester évek óta használ kristályokat a kezelések, masszázsok során, gépi kezelésekkel és hatóanyagokkal kombinálva. Szalonjában a hegyikristály, a rózsakvarc, a zöld aventurin és a vörös jáspis található meg és kétféleképpen szokta beépíteni ezeket a kezelésekbe.
Ha nyugtatni kell a bőrt, például egy értágulatos, kipirosodásra hajlamos bőrnél, vagy mondjuk arctisztítás után, akkor hűtve használom a köveket, ez azt jelenti, hogy hideg víz alá tartom előtte. Ha sápadtabb a bőr, vagy regenerálni kell, akkor pedig melegítve használom, és a krémpakolásokat ezek segítségével masszírozom bele a bőrbe. Egyrészt az ásványoknak és a melegnek köszönhetően jobban felszívódnak a hatóanyagok, másrészt ez egy nagyon kellemes érzés, aki nem hisz a kristályok erejében, az is nagyon szereti.
A hegyi kristály és a vörös jáspis - elvileg - energetizáló, anyagcserefokozó kövek, ezeket inkább melegítve szokta alkalmazni, míg a nyugtató hatásúnak mondott rózsakvarcot és zöld aventurint hidegen. Ezeken kívül Katalin még testmasszázs során is használja a köveket, a vendég hátára hegyi kristályt tesz, ami állítólag megköti a negatív energiákat. Azt mondja, hogy azok a vendégek is, akik egyébként nem hisznek a kristályok erejében, arról számolnak be, hogy kifejezetten jól érzik magukat kezelés közben, és következő alkalommal már kifejezetten kérik, hogy használja őket újra.
Katalin a köveket folyó vízzel szokta tisztítani, utána sóba teszi őket, és a telihold fényénél vagy napfénynél "tölti fel" őket. Azt mondja, minden kezelés után el kell végezni a tisztítást, hogy az egyik vendég energiái ne kerüljenek át a másikra, de ha valaki csak magán, otthon használja őket, akkor is rendszeresen tisztítani kell. Ha valaki ugyanis egyszer rossz kedvében használja, az is „beragad” a kőbe - bármit is jelentsen ez. Emellett természetesen higiéniai szempontból is fontos a dolog.
Az értágulatos bőrre nem szabad meleget tenni, a gyulladt, pattanásos bőrt semmiféleképpen sem szabad nyomkodni, masszírozni, mert nagyobb kárt okozhatunk magunknak, vagy ha herpeszünk van, azt is könnyen elterjeszthetjük magunkon, és még sorolhatnám.
Azt, hogy a szépítő kristályok egyre népszerűbbek, bizonyítja, hogy a tengerentúlon több szépségtermékeket árusító webshopban voltak toplistás helyen a karácsonyi időszakban, és itthon is egyre több helyen lehet kapni például jade rollert, amit már mi is kipróbáltunk.
Kristályokat egyébként ősidők óta használnak gyógyításra is. Emőd Tímeával, egyedi üveg- és kristályékszer készítővel beszélgettem erről. Ő azt javasolja, ha szeretnénk magunknak egy ilyen ékszert, menjünk el egy olyan helyre, ahol sokféle kristály van, és ami a legjobban tetszik, arra lesz szükségünk. Szerinte ez azért van így, mert a testünk és a lelkünk automatikusan az őt segítő ásvány rezgéséhez vonzódik.
Konkrét „ásványbibliák” is léteznek már, amikben több száz oldalon keresztül ecsetelik, melyik kő mire használható. Sok ásványt ajánlanak magas vérnyomásra, cukorbetegségre, nőgyógyászati és lelki bajokra, ezért felhívtam egy kardiológust, egy dietetikust, egy nőgyógyászt, egy pszichológust és több bőrgyógyászt is, hogy kikérdezzem a véleményüket.
Kivétel nélkül mindegyikük azt mondta, nem kíván nyilatkozni, mert nincs tapasztalatuk a témában, illetve nincs tudományos bizonyíték sem arra, hogy a kristályoknak bármilyen gyógyító ereje lenne.
Az általam megkérdezett szakemberek mind azt javasolták, ha valakinek bármilyen, betegségre utaló tünete van, forduljon azonnal orvoshoz, hogy kapjon egy diagnózist. Ha megvan, hogy mi a baj, illetve bizonyos betegségeket kizártak, a kezelésnél már 20-30 százalékban megpróbálhatnak alternatív módszereket (például kristályokat) is alkalmazni, de elsősorban az európai medicina kell, hogy legyen a fő irány. Önmagában csak kristályokkal kezelni egy betegséget, pláne házilag, egy komolyabb betegség esetén rendkívül veszélyes lehet.
A kristályok tényleg szépek, ékszernek sem utolsók, a kozmetikusomnál pedig masszázs alatt annyira ki tudom zárni a világot, hogy a Himaláját is rám pakolhatná, az is jól esne. Ha megfelelően tisztán tartják őket, ártani nem ártanak, és ha valaki hisz bennük, a placebo hatás működése miatt akár még valóban hatékonyabb is lehet tőle egy adott kozmetikai kezelés. Bőrproblémákat vagy egyéb, komolyabb betegségeket kizárólag kövekkel kezelni viszont nem túl jó ötlet, úgyhogy csodára azért senki se számítson tőlük!