5 ultrafontos dolog, amit szépségszerkesztőként megtanultam a bőrápolásról
Idén kétéves a Liluland, a hely, ami lassan nekem is két éve az otthonom, a mindennapjaim része, a nőiességem, a külsőm mentora. Pár hónappal az indulás után csatlakoztam a csapathoz, akkor még szépségápolásban kevésbé jártas újságíróként. Ma már én osztom az észt minden csajos beszélgetésben, hogy melyik hatóanyag mire jó, és ki mit kenjen az arcára, ha szépülni akar. Habár még mindig rengeteget kell tanulnom, a most következő 5 dolgot viszont egy életre a fejembe véstem, és neked is tanácsolom, hogy így tegyél!
Amikor elkezdtem beauty-szerkesztőként dolgozni, “csak” a feladat, a kutakodás, a tesztelés, a szép cuccok vonzottak. Most már teljesen más a helyzet; az elmúlt két év alatt valahogy az egész hozzáállásom megváltozott, elkezdtem szinte mindent “szépségszemmel” nézni. És ezt imádom.
Tudatosabb vásárló lettem, rengeteg hatóanyagot ismerek, tudom, mi tesz jót nekem, egészségesebben élem az életem, sőt az elképesztően makacs aknéimtól is sikerült szinte teljesen megszabadulnom.
Persze mivel naponta foglalkozom valamilyen formában a szépségápolással (vagy cikket írok, vagy dietetikust/bőrgyógyászt kérdezek, vagy az Instánkra csinálok valamilyen tartalmat, esetleg videót forgatok), nem csoda, hogy egyre mélyült a tudásom ezen a téren. És még hol a vége! Sehol sem vagyok a megszállott beauty-rajongókhoz képest, de legalább megtanultam olyan irtó fontos dolgokat, amiket ha te is az eszedbe vésel, tuti hogy megváltozik a szépségrutinod, a közérzeted és a külsődhöz való hozzáállásod is!
1. Ne válassz a professzionális és a DIY között
Egy időben egyáltalán nem hittem az otthon kikutyulható maszkokban és krémekben, azt hittem, az hülyeség, hogy ami a hűtőmben van, azt a bőrömre is tehetem. Csak és kizárólag drogériában vásárolt termékeket vettem, bőrtípus alapján, nagy néha pedig rendeltem magamnak valamilyen magas minőségű terméket. Ennyi, nem feccöltem ebbe különösebben sok energiát.
Aztán jött egy DIY-mániás korszak; szinte minden helyett avokádót meg chia magot kentem a fejemre, ám rövid idő után rájöttem, hogy ez sem az én utam.
A megoldás az, ha a kínkeservesen hosszú kísérletezés árán megtalált tökéletes termékcsaládot néha felütöd egy kis házi kutyulással.
Mert a professzionális termékeket nem lehet helyettesíteni, még akkor sem, ha azok 100 százalékban természetesek. Hidd el, szakértők hada dolgozik nap mint nap azon, hogy abban a pár csepp szérumban, amit te este az arcodra, a nyakadra és a dekoltázsodra teszel (mert oda is kell!), tökéletes legyen a hatóanyagok elegye. EZT kell megfizetni ezekben a termékekben.
2. A bőr bizony hozzászokik a hatóanyagokhoz
Állíthat bárki bármit, én ebben hiszek, mert tudom, látom magamon. Ha megrendelek egy terméket, amiben argánolaj van, és mondjuk fél éve nem kentem magamra argánolajat, csodálatos lesz másnapra a bőröm. Aztán, ha minden este argánolajozok, szép lassan fakóbb, kicsit pattanásosabb, kevésbé ragyogó lesz az arcom.
Rájöttem, a titok az, ha legalább öt-hat kedvenc szérumomat váltogatom, csak a hidratálóm állandó és minden nap ugyanaz.
Ez gyakorlatilag olyan, mint az evés. A cukkinit imádom, tele van antioxidánsokkal, sokféleképpen lehet elkészíteni, de mégsem ehetek minden nap cukkinit, nem? A bőr is így működik: amikor érzem, hogy zsírosabb-olajosabb, szinte biztos, hogy C-vitaminhoz nyúlok (de alapvetően naponta-kétnaponta tutira előveszem). Ha látom, és érzem, hogy a ciklusom azon szakaszában járok, amiben érkeznek a pattanások, rögtön hámlasztok, aztán extrán hidratálok, és niacinamidot, cinket, valamint B-vitamint kenek a bőrömre szérum formájában. Amikor rendben vagyok, hialuronsavat vetek be, hogy még ragyogóbb arccal keljek fel reggel. Amikor puffadok, koffeinhez nyúlok. Amikor kiszáradt a bőröm, vagy extrán sokat kellett tisztítani, esetleg leégtem a napon, akkor pedig jöhetnek a súlyosabb, táplálóbb krémek, olajok, szérumok. Nekem ez jött be, van kétféle hidratálóm (nappali fényvédős és esti), valamint háromféle arcolajam és négyféle szérumom.
3. NEM, nem kell milliomosnak lenni a szuper bőrhöz
Az előző pontot elolvasva azt gondolhatnád, hogy heti húszezret költök a bőrömre, pedig nem! Egyáltalán nem költök többet, mint régen, a drogériában, SŐT! Mivel tudom, mik a kedvenceim, azokból rendelek, néha beillesztek egy-egy új terméket, és kész. Ha szérumokról van szó, többnyire a The Ordinary cuccait használom - a legtöbb olajuk, szérumuk és hámlasztójuk három-négyezer forint körül mozog, és sokáig elégnek bizonyulnak.
Szóval nem, nem kell milliomosnak lenni ehhez, csak a kellő mennyiséget kell kikísérletezni, hogy mindig tudd, éppen mire éhezik a bőröd!
4. Ami drasztikus, az nem lehet megoldás
Bármi baja is van éppen a bőrödnek (pattanások, olajosság, érzékenység, szárazság, fakóság, stb.), egy tuti: ha valami azonnali megoldást ígér, hagyd a francba! Persze, vannak szuper termékek, olyanok is, amik hatása rögtön látszódik, de általánosságban véve legyen egy igazságod:
a bőrrel sokat kell foglalkozni. Nemcsak kívülről, de belülről is ugyanannyit kell ápolni, hogy IDŐVEL (és most ezen van a hangsúly) szép és kiegyensúlyozott legyen.
Régen állandóan szárítottam és radíroztam a fejem, hátha akkor elmúlnak a patik, aztán persze reggelente jó alaposan lealapoztam kőkemény fedésű termékekkel. Tehát megfullasztottam a bőröm estére, aztán csodálkoztam, hogy olajosodik, kipattog, és kezdhetem az egészet elölről.
Talán meglepő, de még a legmakacsabb pattanást is ápolni kell, nem kínozni. Ha kijött és nem tágít, ne szétnyomkodd és szárítsd, inkább tegyél rá mindenféle földi jót, amit a pipereszekrényedben találsz! Teafaolaj, argánolaj, hidratáló, C-vitamin, B-vitamin, tejsavas enyhe hámlasztó, levendulás arcolaj, gyümölcskivonatos-vitaminos fátyolmaszk, ásványi anyagokban gazdag agyag, cink, hialuronsav, a lista végtelen... Ha így teszel, egyrészt sokkal hamarabb elmúlik majd az akut probléma, másrészt sokkal kevesebb eséllyel tér vissza bármilyen formában!
5. A bőrápolás nem a bőrnél kezdődik, és nem is ott ér véget
A bőr csodálatos dolog, mert MINDENT megmutat, ami éppen belül zajlik - akár a lelkedben, akár az emésztő-, akár a hormonrendszeredben. Régen ezt utáltam, mert egy-két kialvatlan nap és BigMac menü is simán meglátszódik rajta, ma viszont már hálás vagyok ezért.
Amint belenézek reggel a tükörbe, érzem, tudom, hogy jól vagyok-e, vagy kell-e valamin változtatnom.
Amikor óriási duzzanat van a szemem alatt, azonnal tudom, hogy túl sok sót vittem be, és keveset hidratáltam. Amikor pattogok, akkor érzem, hogy meg fog jönni, stresszelek, vagy túltoltam a tejtermékeket, a mirelitkaját, esetleg az alkoholt (ja, meg a sörhöz sajnos társuló cigit). Amikor élettelen és fakó a bőröm, akkor tudom, hogy vitamindúsabban kéne ennem, és többet kellene mozognom. Amikor túl sok a mitesszerem, akkor érzem, hogy méregteleníteni kell - kívülről, belülről.
A bőr tehát isteni, és sajnos nincs annyi esélyed jól bánni vele, mint amennyit hiszel - néhány sminkben alvós este, leégés, hidratálónélkülözés, túlszárítás, drasztikus beavatkozás, és könnyen elmegy olyan irányba, amilyenbe nem szeretnéd...
Remélem, ezek a tippek neked is segítenek egy kicsit közelebb kerülni a saját szépségedhez és az önképed javításához, méghozzá a bőrödön keresztül!