Főleg akkor, ha túl nagy hangsúlyt fektetsz rájuk. Arról már itt írtam, miért ajánl inkább minőségi kajákat tabletták helyett a dietetikus, de most a legnépszerűbb, fogyókúrás és szépítő célú táplálékkiegészítőkön megyek végig, méghozzá Dr. Farkas Kitti intenzív terápiás szakorvos, az Alakorvoslás Program alapító orvosa segítségével.  

A csodaszerek amellett, hogy hatástalanok, gyakran károsak lehetnek az egészségre, akár súlyos következményeket okozva

-kezdi a doki. Mivel a trendek leggyakrabban a kollagént, a zsírégetőket, a méregtelenítést és a vízhajtást éltetik, Kitti mindegyikről elmondta a véleményét. Elöljáróban annyit mondanék, hogy nem fogsz örülni, ha eddig azt hitted, ezek csodamódszerek. 

Kollagén  

Volt idő, amikor a kollagén számított a legmenőbb kozmetikai összetevőnek, ez most már (javíts ki, ha tévedek) a C-vitamin. A kollagénről ugyanis kiderült, hogy nem annyira hatásos a bőrön keresztüli felszívódása, mint amilyen szuper szájon át alkalmazva – de ha fogyni akarsz, akkor nem ez lesz a te vitaminod Kitti szerint. 

A kollagén itthon is népszerű és sok fogyókúrás termék összetevője, de valójában nem bizonyított a haszna a fogyásban. Emellett pedig nem árt tudnunk, hogy miből állítják elő...

Igen, most jön az undi rész: állatok csontos és porcos részeiből nyerik, mint a szarv, a paták vagy a pikkelyek, és így az állat tartási körülményeitől függően a kinyert anyag tartalmazhat veszélyes nehézfémeket, például ólmot, kadmiumot... Aha, oké, köszi.  

A fogyáshoz nem ajánlok olyan terméket, mely kollagént tartalmaz. Leggyakrabban a fogyás utáni bőrre ajánlják, viszont, ha megfelelően történik a súlyvesztés, akkor nincs szükség rá 

– mondja a doki.  
 

Zsírégetők 

Sosem felejtem el, amikor életemben először zsírégető tabit vettem... Olyan izgatott és boldog voltam, hogy megvásároltam a fogyásom! Aztán nyilván semmi nem történt, de valamiért még mindig tudok hinni abban, hogy egy-két élelmiszer, vagy abból kivont cucc képes elégetni a meglévő zsírt. De –mint az most kiderült- ez a jelenség gyakorlatilag nem is létezik. 

A zsírégető anyagok valóban részt vesznek a lebontó anyagcsere-folyamatokban, de önállóan nem fokozzák az anyagcsere intenzitását, és fogyást segítő hatásuk is csak akkor van, ha intenzív fizikai aktivitás is részét képezi a fogyókúrának, de ez a hatás sem olyan rendkívüli.” 

Aha, oké köszi, akkor ezt is el lehet felejteni. Kitti hozzáteszi, hogy zsírégetőként emlegetett szer még a piruvát, más néven pirosszőlő-sav, amit szedni ugyan nem érdemes, de a bőrödnek jót tehet: a piruvát 50 százalékos oldata közvetlenül a bőr felületére juttattva, heti egy alkalommal, 4 héten keresztül olyan hámlasztó hatással rendelkezik, ami puhítja a bőrt, csökkenti a ráncokat és csökkenti a korral járó sötét foltok megjelentését.  

És mizu a legnépszerűbbel, az L-karnitinnal? Kicsit kiborultam, mert Kitti ezt válaszolta: 

Nem éget zsírt! Az L-karnitin segít a testnek, hogy a zsírt könnyebben és gyorsabban energiává alakítsa. Tehát tovább fogod bírni az edzést, kevésbé fáradsz el, így közvetve hozzájárul, hogy több kalóriát tudsz elégetni, mert hosszabb ideig tudsz edzeni. De te égeted a kalóriákat azzal, hogy edzel, nem az L-karnitin.” 

Ráadásul a szervezetünk képes L-karnitint termelni, magyarul egy egészséges embernél soha nem jelentkezik hiány belőle. Tehát szedni sem kéne. Inkább most nem számolom össze, mennyit költöttem eddig L-karnitin pezsgőtablettára... 

Méregtelenítés 

A méregtelenítésről is írtam már egy korábbi cikkemben, amiben dietetikus szakértő fejtette ki, miért hülyeség az egész úgy, ahogy van. Ezt alapvetően Kitti sem gondolja másképp: 

Valójában a két legfontosabb „méregtelenítő“ szervünk a máj és a vese, melyek működnek maguktól. Kis mértékben tudunk nekik segíteni, például elegendő vízfogyasztás és mérsékelt alkoholfogyasztás révén, de a működésük nem a kúrák miatt valósul meg. 

Az orvos szerint léteznek kifejezetten kockázatos „méregtelenítő” módszerek is, mint például a vastagbéltisztítás, amit gyakran javasolnak egy méregtelenítési kúra részeként, és görcsöket, puffadást, hányingert, hányást, nagymértékű kiszáradást is okozhat... 

Vízhajtás, aminek kiszáradás lehet a vége 

A drogériák polcai tele vannak vízhajtó kapszulákkal és teákkal. Gondoltam, hogy ezek sem lesznek Kitti kedvencei, és igazam is lett... 

Ha valaki túlzásba viszi a vízhajtást, annak akár nagyon komoly következményei is lehetnek. Felborulhat a szervezet elektrolit-háztartása, és könnyen kiszáradás léphet föl, valamint csökken bizonyos ásványi anyagok mennyisége a testünkben, így akár kalcium-, kálium-, vagy magnéziumhiány is kialakulhat. 

Az orvos szerint ezzel a módszerrel nem lehet anyagcserét fokozni, maga az “anyagcsere-pörgetés” sem egy létező fogalom. Optimalizálni persze tudjuk az anyagcserét - például azzal hogy több izomszövetünk van.

A legjobb tehát, amit csinálhatsz, az, ha sokat iszol, napi háromszor eszel (a két étkezés között teljen el 4-6 óra). A reggeli és a vacsora legyen magas fehérje-, és alacsony szenhidrattartalmú, de az ebéd legyen bőséges, tartalmazzon optimális mennyiségben szénhidrátot, fehérjét és zsírt is!

A szakértő hozzáteszi: minimum 3 liter vizet kell innunk egy nap, és minimum 7 órát kell aludnunk. Ha már számok: mozgásból legalább 150 percet javasol hetente, a legjobb, ha a kardiót és az ellenállással végzett mozgást vegyesen alkalmazzuk. Hozzáteszi: ha magas intenzitással edzünk, akkor lehet egy plusz snack kisétkezést beiktatni. Jó anyagcserepörgetést!