“A december úgy kondicionál minket, hogy az egész hónapot masszív túlfogyasztással töltsük. Mégis ki akarna kimaradni a baráti összejövetelekből, családi lakomákból, amelyeknek alapvető részre a nem túl egészségbarát finomságok fogyasztása is? A dolog szépsége mégis az, hogy igenis létezik egészséges - és rettentően finom - karácsony, csak túl kell lépnünk egy picit a hagyományokon, hogy a január ne csak a megbánásról szóljon.” - kezdi Huszár Zsuzsa dietetikus, az Étrendező tulajdonosa. Megnyugtató, hogy egyből azt mondta, van remény - még arra is, hogy forralt bort igyunk: 

Az európai téli hagyományok egyik főszereplője a forralt bor, mely édes fűszereket és nagy mennyiségű cukrot tartalmaz. Bármennyire finom és melegítő, a folyadékban oldott cukor nagy ellenség: nagyon hamar felszívódik, sok inzulin kibocsátására késztetve a szervezetet - akár több étkezésre való mennyiséget is termelünk ilyenkor. Emiatt jön a bágyadtság, a levertség utána, hiszen egy pohárban több cukor van, mint amennyit egy nap alatt magunkhoz kellene vennünk. 

Mondjuk elég durva, hogy egy ártatlan forraltborozás is cukorsokkot okoz a szervezetemnek, viszont Zsuzsa ajánl alternatívákat: szerinte a puncs és a forralt bor ugyanolyan finom lesz, ha természetes cukorpótlókkal készítjük (stevia, xilit, eritrit), és bátran fűszerezünk. 

Ha már a fűszereknél tartunk, a mézeskalács és a hozzá hasonló karácsonyi fűszerkeverékek is szinte mind tartalmaznak cukrot és mesterséges ízfokozókat (amelyek az arra érzékenyeknél már kis adagban is szívdobogást, vérnyomás-emelkedést, emésztési panaszokat, vagy fejfájást is okozhatnak).

Na, ez mondjuk elég kemény. Szerencsére még nem volt heves szívdobogásérzetem egy kis mézeskalácstól (vagy volt, csak nem vettem észre), de ha valamire, akkor erre szerintem is érdemes odafigyelni, főleg, hogy Zsuzsa szerint is szuper fűszer-keverékeket lehet csinálni házilag. És ha már édességek, akkor jöhet a nagy mumus, ami akár egészséges is lehet(ne): a csoki. 

A csoki isteni, ezt nem tagadom. Folyton megoszlanak a vélemények arról, hogy egészséges-e, pedig nagyon egyszerű a képlet: a kakaóbab és a kakaóvaj szuper hatással vannak az immunrendszerre és tápanyagban gazdagok. Egészen addig, amíg nem kerül melléjük legalább ugyanakkora arányban cukor.

Hát, igen, ezért igyekszem én is rendszeresen magas kakaótartalmú csokit venni (bár abban is van cukor, de lényegesen kevesebb), illetve azokat a termékeket keresni, amelyeket eritrittel, xilittel, steviával vagy maltitollal édesítettek. Zsuzsa szerint, ha ezekből csinálunk mondjuk egy tálca muffint, legalább 250 kalóriát (és minimum 50 gramm cukrot) spórolhatunk az egészségünkért.

Karácsonyi sütik: pipa. Na, de mi a helyzet a sós, főtt ételekkel? Zsuzsa szerint a legjobb, ha száműzzük a sima fehérlisztet: 

Ha nem vagy gluténérzékeny, akkor nem kell teljesen kizárnod az étrendedből, de csökkenteni mindenképpen érdemes a fogyasztását. Nem tesz jót sem a derékvonalnak, sem az energiaszintnek, rengeteg üres kalóriát tartalmaz. Pedig annyi szuper alternatíva van: rizs, zabpehely, mandula kókusz, cirok, teff, gesztenye... Fajtától függően legalább 30%-kal csökkenthetjük velük egy étel kalóriatartalmát, a tápanyagtartalom pedig csak nő velük. 

Ez már az a kategória, amit notórius magliszt-fogyasztóként megkérdőjelezek - mármint nem az egészségfaktort, hanem a felhasználást. Egy csomószor előfordult már velem, hogy egy receptben például lenmagliszttel helyettesítettem a finomlisztet, és inkább nem írnám körül a végeredményt... Ízre, állagra és összhatásra is szörnyű lett.  

Zsuzsa szerint mivel ezek a lisztek speciálisan viselkednek, nyilván nem érdemes otthon kísérletezni velük (ha nincs túl sok időnk és pénzünk rá): 

Erre az esetre ajánlom az úgynevezett “célliszteket”. Sok magyar gyártónak vannak remek készítményei, a csomagoláson a pontos receptekkel, ezekkel nem tévedhetünk. Ráadásul a kalória-és tápanyagtartalom sem marad titok, nem úgy, mint akkor, amikor már inkább nem számoljuk, hányadik cukros bejgliszeletet ettük meg.

Mondjuk rutinos diétázóként azt eddig is tudtam, hogy létezhet egészséges karácsony, de nálam mindig a két véglet volt porondon: vagy mindent, vagy semmit az ünnepi asztalnál. Idén leállok ezzel, és inkább megpróbálok örülni annak, ha valami finom, sőt még tápanyagdús is. Zsuzsa szerint sem kell ráfeszülni ezekre a dolgokra, de amit lehet, azt azért tegyük meg az egészségünk és a szépségünk érdekében akkor is, amikor éppen elragad az ünnepi hév.