Naptetkó: a trend, amitől a bőrgyógyászok is fogják a fejüket
Értem én, hogy „valami” mindig kell. Valami, amivel ki lehet tűnni a tömegből, és amitől az ember lánya egyedibbnek érezheti magát. Azt viszont már kevésbé tudom értelmezni, mikor felnőtt emberek teljesen feleslegesen teszik kockára az egészségüket egy olyan hóbort kedvéért, aminek az eredménye jobb esetben is pár nap alatt eltűnik. A sunburn tattoo, vagyis a napégés-tetoválás pedig pontosan ilyen.
Belátom, ahhoz, hogy az internet népe felkapja a fejét egy új trend hallatán, már igencsak nagyot kell villantani. Az ingerküszöb magas, ellenben az a bizonyos kerítés alacsony, így nem csoda, hogy a madárkakis arcmaszktól kezdve a dugóhúzóként funkcionáló műkörmökig tele a világháló - finoman szólva is - „bolondos ötletekkel”. Ezeknek egy része szerencsére teljesen ártalmatlan, így azon kívül, hogy jót mosolygok rajtuk, nem agyalok túl sokat a létjogosultságukon. A legújabb, interneten keringő trend mellett viszont már nehezen megyek el, mert nemcsak teljesen értelmetlen, hanem még veszélyes is.
A „nagy ötlet” lényege, hogy emberek különböző mintájú matricákat ragasztanak magukra, amik egy kis napozás után halványan körvonalazódnak, pont úgy, mint ahogy strandolás után a fürdőruha csíkja is meglátszik. Eddig még ártalmatlannak is tűnhetne a dolog, viszont megmutattam a képeket a bőrgyógyásznak, aki már kevésbé volt elnéző a fotók láttán.
Dr. Solymosi Ágnes szerint ugyanis a képeken látszik, hogy a minták nem a tudatos fényvédelem melletti barnulás eredményei. „Hasonló mintázatot akár 50 faktoros naptej használata, és fokozatos, több napig, vagy hétig tartó óvatos napon tartózkodás mellett is el lehet érni. Ezeken a képeken viszont látszik, hogy itt a bőr leégett, és az illetők valószínűleg egy nap alatt érték el ezt a hatást."
Ezzel a trenddel az a baj, hogy a leégett bőr hamar meggyógyul, a sérülésnek látszólag nem marad nyoma, és az ember el is felejti a leégéssel járó kellemetlenségeket. A bőr viszont nem felejt.
A dermatológus szerint ez különösen a gyerekekre vonatkozik, mivel a fiatalkori leégés növeli a legjobban a felnőttkori melanóma esélyeit.
A doktornő állítását pedig statisztikák is igazolják. „Az elmúlt 10 évben csaknem megduplázódott Európában a melanómás esetek száma, és míg korábban inkább az idősebb, 60-70 év körüli korosztályt érintette a betegség, addig mára egyre nagyobb számban fordul elő a 40-50 éves korosztályban, sőt, a náluk fiatalabb korban is” - mondja.
Szóval, miközben Európában megduplázódott a melanómás esetek száma, fiatalok jó ötletnek tartják, hogy kis napocskákat égessenek a bőrükbe.