A shaming 50 árnyalata - van még bármi, amiért nem kell szégyenkeznünk?
A múltkor, amikor a rövid körmökhöz passzoló manikűrökről szóló cikkemhez gyűjtöttem alapanyagot, teljesen véletlenül belefutottam az Instán a #nailshame nevű hashtagbe, amin kezdetben csak elcsodálkoztam, de később el is szomorított a tény, hogy már a körmöm miatt is érezhetem cikinek magam, és erre még egy hashtag is emlékeztet. Ezután dühödt és kissé kíváncsi izgalommal fogtam magam, és a netes alázás árnyékába eredtem: utánanéztem, milyen furcsa ‘shamingek’ keringenek még az éterben. Hát elég durva dolgokat találtam.
Azt persze már eddig is tudtuk, hogy a cikizés a futótűznél is gyorsabban terjed a social oldalainkon, általában két részre osztva a nyájat; és sajnos mind ismerjük a durván elterjedt fat shaminget, a body shaming rengeteg alfaját és - lelkes kutatómunkámnak hála - most már a körmökre vonatkozó nail shaminget is.
De mi is igazából a shaming?
Ha le kéne leírnom, akkor csak úgy fogalmaznék, hogy egy külső jegyeik alapján összeállított csoport teljes mértékű megalázása az online felületeken, jellemzően olyan, hashtagbe csomagolt formában, mint a #fatisnotsexyatall vagy a #nailshame. Megérne egy tanulmányt, hogy vajon miért úgy működik az ember, hogy örömet lel mások hibáiban, és ezzel oldja a saját frusztrációit, de most nem is ez a lényeg. Reméljük, nemsokára kikutatják ezt is!
Amikor belevágtam az online szégyenkeltések felkutatásába, azért őszintén reméltem, hogy nem találok majd rettentően gonosz és olyan húsbavágó tartalmakat, hashtageket, amiken nagyon kiakadok. Hát, hiába reménykedtem: az internet bizony kemény pöcegödör, rettentően ideális táptalaja a rosszindulatnak és az anonim bántásnak. Mutatom, miket találtam - íme a 2018-as Insta Shaming-szótár!
1.A cellulitshaming
Igen, jól olvastad: már akkor is van lehetőséged rettentően rosszul érezni magad, ha narancsbőrös a combod vagy a feneked. Nekem már mondjuk itt kinyílt a bicska a zsebemben, mert szerintem gyakorlatilag nincs nő ezen a földön, akinek ne lenne minimális cellulitja valahol, tehát akkor ezen gondolatmenet alapján simán szégyelljem össze magam akkor is, ha mondjuk van fogam, vagy vannak ajkaim, úgy, mint mindenki másnak? (A képen látható edző egyébként egy előző napi, a narancsbőrét minimálisan megmutató fotóra kapta ezt a kommentet, majd másnap válaszolt egy ilyen dögös szelfivel - azt hiszem, így kell ezt kezelni. Vagy ignorálni kell, nem tudom.)
2.A fogshaming
Képgaléria
3.A hajshaming
Igen, a hajcikizés is létezik. Itt már egy kicsit fogtam a fejemet, nem tudtam elképzelni, hogyan lehet mások haján annyira kiakadni, hogy abból hashtag legyen - hát a végére se értem a listának, inkább bezártam az ablakot, mielőtt teljesen kiégett volna a retinám a dühös szemgolyó-meresztgetéstől. Volt sztori fiatal lányokról, akiket azért csúfoltak, mert a természetes(!) hajszínüknél maradtak a festés helyett. Találkoztam egy blogger csaj történetével, akire rászálltak a szponzorai amiatt, mert fekete haja volt és nem akarta átfestetni ("de hát a fekete szín nem menő" és társai). Aztán ott van az, amit biztos te is ismersz: a rövid hajú lányok alázása. Arról nem is beszélve, amikor egy celeb hajvonalán látszik az ősz lenövés - na, attól felrobban az internet. Szomorú.
4.A mellshaming
"Minden nagymellű nő előrébb jut a sorban". "Ha lóg, akkor már undorító, minek mutatod meg?" "Tök más, mint az előző képén, biztos megműttette." Ismerősek ezek a teljesen átlagos kommentek és vélekedések az Instáról? Sajnos a mellshaming is egy létező jelenség, és rengeteg nő szenved miatta - a példák pedig azt mutatják, hogy tulajdonképpen lehet kicsi, lehet nagy, lehet bármekkora a melled, úgyis lesz arra is egy hashtag és néhány rossz szó, nincs mit tenni.
5.A bőrshaming
Ez mondjuk nem ért akkora meglepetésként, mint a köröm-vagy a mellcikizés: a pattanásos lányokat a mai napig bántják és megalázzák a social médiában és a való világban egyaránt (persze ez történhet tudat alatt is, mint amikor amiatt nem kapsz meg egy állást, mert pattanásos vagy). Sajnos még mindig nem jutottunk el oda, hogy mindenki felfogja: a pattanás nem az igénytelenség és nem is a betegség jele. Remélem, mihamarabb eloszlatják ezt a ködöt a különböző, aknéikat hősiesen felvállaló bloggerek... Szükség lenne rá.
6.A hab a tortán: térdshaming
Pontosabban a 'ha nem vagy annyira vékony, hogy egy Iphone eltakarja mindkét térdedet egyszerre, akkor gagyi vagy'-shaming. Nem tudom, kommentáljam-e ezt az egészet. Őrület, hogy mikből lesznek trendek és kihívások az Instán - szerencsére már lecsengett ez a közösségi médiás kihívás is, és rég jött a helyére sok más hülyeség, de basszus... Ez a shaming (egyik) legalja, nem?