8 magyarázat arra, miért leszel pattanásos, ha rendszeresen edzel
Nem sűrűn találkozom olyan cikkel, videóval, véleménnyel, vagy bármilyen tartalommal, ami a rendszeres testmozgás negatív hatásait emeli ki. Pedig egészség és hangulatjavító hatások ide vagy oda, igenis létezik árnyoldala az edzésnek. Főleg akkor, ha a bőrödről van szó.
Amióta az eszemet tudom sportimádó csaj vagyok, de egy dologgal tinikorom óta küzdök: az érzékeny, aknés bőrömmel. A két dolog pedig – sajnos - összefügg. Bár már az életmódomon és a bőrápolási rutinomon változtattam, ami meg is látszik az arcomon, az edzőterem és a kemény sport sokszor még mindig kifog rajtam.
Főleg a legkeményebb, legizzasztóbb edzések után szokott igazán vállalhatatlan lenni a bőröm.
Ennek pedig nemcsak egy oka van, ebben mindig biztos voltam. A Bustle cikke szerint igazam is volt: hiszen azon felül, hogy a verejtékezés eltömítheti a pórusokat, és így az arra érzékeny bőrűeknél pattanásokat okozhat, több ok is meghúzódhat az edzés után megjelenő aknék hátterében. Úgyhogy, ha azt gondolod, mindent megteszel a patyolattiszta bőrért mozgás után is, mégis rendszeresen kipattogsz, jól figyelj, mert lehet, hogy ezekre a dolgokra még nem gondoltál!
1. Talajgyakorlatok koszos felületen
Ha sokat jársz jógázni, pilatesre, esetleg a teremben szoktál a földön erősíteni, érdemes odafigyelned, milyen felületre fekszel rá. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy egy rendszeresen fertőtlenítővel tisztított jógamatracot, vagy egy koszos, aznap már három másik ember által leemelt matracot veszel el. Ha érzékeny a bőröd jobb, ha benevezel egy saját matracra és azt rendszeresen megtisztítod, hiszen nemcsak a hátad és a karjaid érnek hozzá, de sok esetben (például a hátizom erősítése közben) az állad, az orrod, és a homlokod is. A szennyeződések és az izzadság pedig tudjuk, mit művelnek a bőröddel...
2. Összetapogatott súlyzók és gépek
Hiába tisztítják meg naponta a gépeket a konditermekben, azt nem lehet elvárni, hogy mindenki után azonnal fertőtlenítsenek. Ezen azzal is tudsz segíteni, hogy a kihelyezett tisztítószerekkel áttörlöd a gépet használat előtt és után, de - és ez a nagyon nehéz - úgy is megelőzheted a bajt, hogy a kezedet tisztán tartod, és nem nyúlsz az arcodhoz edzés közben. Egy tiszta törölközővel, esetleg csuklópánttal távolítsd el az izzadságot a homlokodról, a kezeidet pedig gyúrásra használd inkább!
3. Arctisztítás csak otthon
Hiába mosod le az összes szennyeződést a bőrödről este kilenckor, ha hétkor még javában edzettél és utána nem tisztítottad meg a bőröd. Ne várj, amíg hazaérsz, inkább vegyél még egyet a kedvenc lemosódból, és dobj be egyet a sporttáskádba, hogy minden edzés után azonnal fellélegezhessen a bőröd!
4. Dörzsölődés
Ez nem kifejezetten az arcodra vonatkozik, hanem inkább a tested többi részére. Ha kipattogásra hajlamos bőröd van, jobb, ha elkerülöd azokat a helyzeteket, amikben két bőrrészed összedörzsölődhet. Eddz vékony hosszú ujjú felsőben, és vegyél fel leggingst a rövidnadrágod alá! Így csökkentheted a pattanásveszélyt ezeken a területeken.
5. Smink
Sajnos az egyik legrosszabb dolog, amit az érzékeny, aknékra hajlamos bőröddel tehetsz: a sminkben edzés. A verejték és az általa felhígított alapozó extra hatékonyan tömíti el a pórusaidat, amire aztán tehetsz bármilyen szérumot és maszkot, felesleges. Próbáld ki, hogy egy-két hétig megtisztított arccal mozogsz, látni fogod a különbséget, ráadásul jó önismereti gyakorlatot is jelent!
6. Rossz anyagok
Ha a hátadon és a válladon is könnyen begyullad a bőr, felejtsd el a műanyagból készült sportmelltartókat! Ezt tapasztalatból mondom. Mióta kizárólag pamutban edzem, és nem sokpántos, poliészterből készült darabokban, nem jönnek ki rajtam patik edzés után. Sem a vállamon, sem a mellkasomon, sem a hátamon.
7. Bérelt felszerelések
Sisak, gerincvédő és bármi, ami kell az edzéshez, de nem a sajátod: jobb ezeket elkerülni. Ha úgy érzed, az adott sport a tied és sokáig fogod űzni, akkor minél hamarabb nevezz be saját felszerelésekre, amiket te tudsz tisztítani magadnak! És szorgalmasan tegyél is így! Egy időben fogalmam sem volt, mitől pattog ki állandóan az állam alatti terület lovaglás után, aztán rájöttem, hogy a kobakom alsó pántja lesz a ludas. Elkezdtem takarítani (minden edzés után) és már nem jönnek patik ott sem. Sok idő volt rájönni, kevesebb helyrehozni.
8. Sok napfény
Van, aki kifejezetten a napfénytől lesz pattanásos - ha tapasztaltál már ilyesmit, és a szabadban edzel, mindenképpen használj fényvédőt! A legjobban akkor jársz, ha beszerzel egy vízbázisú, kellő védelmet nyújtó hidratálót, és minden reggel azzal kezded a napod edzésektől függetlenül, még télen is.
Mindezek mellett persze a megfelelő folyadékbevitel és ásványi anyagpótlás, a pihentető alvás és persze az egészséges ételek is segítenek abban, hogy még jobb állapotban legyen a bőröd, és tényleg felhőtlenül tudd élvezni az edzéseidet.